białystok

To najstarsza ulica w Białymstoku. Nie zgadniecie na jakim osiedlu się znajduje!

2024-04-27 13:45

Lipowa, Branickiego, Sienkiewicza czy Młynowa? Żadna z tych ulic nie jest najstarszą w Białymstoku! Jak wynika z oficjalnego wykazu ulic miasta, ta najstarsza położona jest bliżej obrzeży aglomeracji niż jej centrum. W jej sąsiedztwie znajduje się natomiast jedna z najstarszych nekropolii stolicy Podlasia. Na jakim osiedlu leży najstarsza ulica Białegostoku? Wszystkiego dowiecie się poniżej.

Pierwsze wzmianki w źródłach pisanych o Białymstoku pojawiają się około 1514 roku. Ale to dopiero wraz z pojawieniem się w mieście Branickich, osada zaczęła przeobrażać się w miasto. To prawa miejskie otrzymało w 1692 roku, od króla Jana III Sobieskiego.

Miejska struktura i pierwsze ulice budowane były w Białymstoku wokół rezydencji Branickich, czyli dzisiejszego Pałacu i to prawdopodobnie tam możemy doszukiwać się najstarszych dróg w mieście.

Jaka jest najstarsza ulica w Białymstoku?

Jednak przenosząc się szybko do nieco nowszej historii miasta, pierwszych oficjalnych ulic, zgodnie z odpowiednimi uchwałami i protokołami, możemy szukać w XX wieku.

Obecnie w Białymstoku znajduje się ponad 1100 ulic. Która z nich jest tą najstarszą?

Najstarsza ulica Białegostoku. Nie zgadniecie na jakim osiedlu się znajduje!

Co prawda, nazwa nawet dla tych najstarszych mieszkańców może być dosyć szokująca albo wręcz nieznana. Jednak według wykazu nazw ulic i placów miasta Białegostoku, który możemy znaleźć w Departamencie Geodezji Urzędu Miejskiego w Białymstoku lider w tej kategorii jest jasny.

Najstarszą ulicą w Białymstoku jest ulica Scaleniowa. Znajduje się ona na Wysokim Stoczku, tuż obok Cmentarza Św. Rocha, czyli jednej z najstarszych nekropolii w mieście. Ma ok. 460 metrów długości.

ZOBACZ TAKŻE:  Najdroższe i najtańsze ulice w Białymstoku. Na tej malutkiej ulicy zamieszkają tylko bogacze!

To jej jako pierwszej oficjalnie nadano nazwę w nowożytnej historii miasta. Miało to miejsce 20 grudnia 1935 roku. Odpowiada za to Protokół nr 41 Magistratu m. Białystok.

"Na terenie byłej wsi Ogrodniczki po zakończeniu scalenia w marcu r.b. powstało szereg dróg, z których jedna łącząca ulicę Rzemieślniczą z drogą przy cmentarzu św. Rocha [...] już obecnie wymaga nadania jej nazwy z uwagi na konieczność wydania ksiąg domowych dla nowopowstałych domów mieszkalnych" - możemy w nim przeczytać.

"Wydział Techniczny biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich powstała ta droga , stawia wniosek nadania jej nazwy 'ulica Scaleniowa' - wyjaśniono dalej w protokole.

Jak wygląda obecnie najstarsza ulica w Białymstoku zobaczycie w naszej galerii.

W jakiej białostockiej dzielnicy znajduje się ta ulica? [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy leży ul. Zbigniewa Herberta?
Białystok. Na osiedlu znowu słychać krzyki. Wszystko z jednego powodu
Listen on Spreaker.