Turystyka

Ta maleńka miejscowość przy granicy pamięta XI wiek i przypomina wieś z Rancza. Dziś nikt tu nie zagląda

2025-01-14 15:00

Podlasie to niesamowita kraina pełna małych, ale nie zwykle klimatycznych miejscowości. Gwarantujemy, że jeśli jesteś fanem serialu “Ranczo”, to po przyjeździe na wypoczynek do województwa podlaskiego, zachwycicie się klimatem regionu, pokochacie mieszkańców i rozsmakujecie się w lokalnej kuchni. Przeglądając od tygodni mapę województwa podlaskiego znaleźliśmy już dziesiątki miejscowości, które potwierdzają cechy regionu opisane powyżej. Tym razem przedstawiamy kolejną. Niewielką, mocno oddaloną od Białegostoku, bo zlokalizowaną aż przy granicy, ale klimatyczną miejscowość!

Podlasie to bogactwo niewiarygodnych miejsc

Województwo podlaskie od lat kojarzy się reszcie Polski z zacofaniem, biedą, regionalizmem, od 2021 roku z kryzysem migracyjnym i na końcu z “Zielonymi Płucami Polski”. Nie może to dziwić, skoro na terenie Podlasia od lat funkcjonują cztery parki narodowe i trzy parki krajobrazowe. Województwo podlaskie to jednak cały czas miejsce historycznego styku wielu kultur, które żyło ze sobą przez setki lat, a różnorodna kuchnia czy zabytki to pozostałość po tamtych czasach. Dlatego, wybierając się na Podlasie, trzeba dać sobie trochę czasu na zwiedzenie ich wszystkich - dopiero wtedy będzie można poczuć ducha tego regionu.

Białystok Radio ESKA Google News
Autor:

Ta maleńka miejscowość przy granicy pamięta XI wiek i przypomina wieś z Rancza. Dziś mało kogo obchodzi

Przykładem takiej miejscowości, niezwykle klimatycznej i pamiętającej ducha poprzednich wieków, jest Niemirów. To malutka wieś w powiecie siemiatyckim, w gminie Mielnik, nad rzeką Bug, przy granicy z Białorusią. Jeśli zobaczycie na zdjęcia w naszej galerii od razu może wam się nasunąć pierwsze skojarzenie: serial “Ranczo”. Podobieństwo jest bardzo duże! 

Niemirów jednak ma za sobą ciekawą historię. Początku istnienia życia ludzi w tym miejscu datuje się już na XI wiek, kiedy powstała tu pierwsza osada ludzka. Natomiast pierwsze cmentarzyska powstały w XIII wieku, a początkowe wzmianki o miejscowości datuje się na końcówkę XV stulecia. Co ciekawe w 1548 roku król Zygmunt August przekazał wieś Stanisławowi Niemirze, którego wnuk nadał jej nazwę Niemirów i w 1616 roku uzyskał dla niej prawa miejskie. Niemirów pozostawał miastem do 1897 roku. W XVII wieku miasto zostało zniszczone podczas potopu szwedzkiego, a późniejsze granice wszystkich zaborów spotykały się właśnie tu. Podczas drugiej wojny światowej właśnie w Niemirowie przechodziła granica między Niemcami i ZSRR, a część fortyfikacji obronnych radzieckich zachowało się do dziś.

QUIZ: Czy ta wieś leży w Podlaskiem? Jak dobrze rozpoznajecie miejscowości Podlasia?
Pytanie 1 z 10
Wybierz wieś z woj. podlaskiego:

Niemirów - co zobaczyć?

Jeśli już będziecie w Niemirowie, polecamy te miejscówki do zobaczenia:

  • Kościół św. Stanisława barokowo-klasycystyczny przy północnej stronie rynku,
  • Brama z dzwonnicą z 1823 r.
  • Góra Zamkowa,
  • resztki cmentarza żydowskiego z XIX wieku,
  • betonowe schrony wschodzące w skład zbudowanej przez Sowietów w latach 1940-41 Linii Mołotowa,
  • przeprawa promowa.
Rolnicy. Podlasie. Gienek kontuzjowany. Córka ruszyła na pomoc