Bagnówka to osiedle oraz część Białegostoku. Gdzie znajdziemy najmłodszą dzielnicę stolicy województwa podlaskiego? Położona jest na wschodnich rubieżach miasta. Graniczy z osiedlami Wygoda, Jaroszówka oraz ze wsią Sowlany.
Nie tak dawno została dwudziestym dziewiątym osiedlem miasta Białystok. Jak do tego doszło?
To najmłodsze osiedle w Białymstoku. Kiedy powstało? 400 lat historii Bagnówki
Bagnówka to historyczna wieś. Miejscowość istniała 400 lat. Dawniej jako samodzielna jednostka, a do 1954 roku w gminie Dojlidy. Następnie w latach 1954-1971 należała do gromady Grabówka.
1 stycznia 1973 roku Bagnówka została włączona do Białegostoku jako oddzielne osiedle, którym była do 2004 roku. Wtedy to została administracyjnie przyporządkowana do osiedli Wygoda oraz Jaroszówka.
Mieszkańcy chcieli jednak przywrócenia tej historycznej nazwy. O przywrócenie Bagnówki jako samodzielnego osiedla zabiegali przez wiele lat. Na ich starania w 2020 roku odpowiedział magistrat. Po konsultacjach i zdecydowanym głosie za przywróceniem, 25 stycznia 2021 roku Rada Miasta podjęła uchwałę o utworzeniu nowego osiedla Bagnówka. Zmiana weszła w życie 16 lutego 2021 roku.
Co znajdziemy na Bagnówce? 70 lat temu pasły się tu krowy
Bagnówka zajmuje stosunkowo niewielki obszar. Powierzchnia osiedla to nieco ponad trzy tysiące kilometrów kwadratowych. Rozpościera się wzdłuż ulicy Jana Krzysztofa Kluka. Na wschód od niej znajduje się osiedle domków jednorodzinnych i bloków. To osiedle głównie mieszkalne, na którym trafimy na pozostałości dawnego charakteru wsi. Znajdują się tam bowiem wciąż gospodarstwa ze starymi drewnianymi i ceglanymi chatami.
Bagnówka nosi w sobie także spore pokłady przeszłości miasta. Trafimy tam na zabytkowy żydowski cmentarz. To największa tego typu nekropolia w północno-wschodniej Polsce. Pochodzi z XIX wieku i jest jedynym zachowanym żydowskim cmentarzem w Białymstoku. Ogromny obszar, na którym znajdziemy ponad trzy tysiące nagrobków, jednocześnie sąsiaduje z katolickim i prawosławnym cmentarzem. Zatem to właśnie na Bagnówce odnajdziemy również symbol Białegostoku, czyli wszechobecną w mieście mieszankę kultur.