Oto najmłodsze miasto na Podlasiu. Niewiarygodne, że powstało tak późno!

i

Autor: Mapy Google Oto najmłodsze miasto na Podlasiu. Niewiarygodne, że powstało tak późno!

ciekawostki

Oto najmłodsze miasto na Podlasiu. Niewiarygodne, że powstało tak późno!

2024-10-30 16:04

W województwie podlaskim mamy aktualnie czterdzieści miast. Mało jest tak dużych miejscowości jak Białystok, większość to raptem kilkudziesięciotysięczne miejsca. Niektóre kojarzymy z dawnych dziejów średniowiecza, w świadomości funkcjonują zazwyczaj jako od lat rozbudowywane metropolie. Niewielu wie jednak, że najmłodsze miasto w Podlaskiem ma zaledwie kilkanaście lat. Czyżew prawa miejskie odzyskał stosunkowo niedawno i czyni to go najmłodszym miastem w regionie.

Spis treści

  1. Historia Czyżewa. Najmłodsze podlaskie miasto odzyskało prawa po ponad 140 latach
  2. Czyżew to najmłodsze miasto w województwie podlaskim
  3. Najmłodsze miasta w Podlaskiem. Powstały dopiero w XXI wieku!

Czyżew leży w powiecie wysokomazowieckim. Miejscowość położona nad rzeką Brok jest oddalona zaledwie 2,5 km od granicy z woj. mazowieckim. Jest też siedzibą gminy o tej samej nazwie. Pomimo tytułu najmłodszego miasta w Podlaskiem, miejscowość swoją historią sięga zamierzchłych czasów.

Historia Czyżewa. Najmłodsze podlaskie miasto odzyskało prawa po ponad 140 latach

Pierwsi osadnicy przybyli w okolice Czyżewa ze środkowej części Mazowsza w XI wieku. Założono tam osadę, która znajdowała się na szlaku wędrówek rozmaitych ludów. W pierwszy zapisanym dokumencie Czyżew pojawia się jako Cisów (Cizów). Przez wieki gród zmieniał swoją zależność, aż został zniszczony w XIII wieku. Miało to miejsce w czasie walk o nadgraniczne tereny pomiędzy Rusią, Litwą i Polską. Osadę ponownie zasiedlono jednak pod koniec XIV w.

Rozbudowywana przez wieki osada przekształciła się w końcu w miasto. Czyżew uzyskał lokację miejską w 1738 roku. Potwierdzono ją w 1775 roku. W 1870 roku car odebrał jednak Czyżewowi prawa miejskie i przekształcił go na powrót w osadę. Włączono ją do wiejskiej gminy Dmochy-Glinki. Odtąd dawne miasto określano jako Czyżew-Osada. Wszystko po to, by odróżnić je od wielu sąsiednich miejscowości z członem "Czyżew" w swojej nazwie.

Czyżew to najmłodsze miasto w województwie podlaskim

Prawa miejskie przywrócono w Czyżewie 1 stycznia 2011 roku. Co ciekawe, współczesne miasto o powierzchni niemal 523 ha jest znacznie większe od historycznego miasta Czyżew. Czyżew-Osada zajmowało powierzchnię ponad 197 ha.

Wszystko za sprawą włączenia w granice miasta okolicznych wsi lub ich części. Przy reaktywowaniu miasta, jego nazwę oraz nazwę gminy ustalono na Czyżew. Do 2010 roku obowiązywała bowiem gmina Czyżew-Osada. Według najnowszych danych z GUS, miasto zamieszkuje 2 501 osób.

CZYTAJ TAKŻE: W Polsce w 2025 roku pojawią się nowe gminy. Jedna z nich powstanie w Podlaskiem

Najmłodsze miasta w Podlaskiem. Powstały dopiero w XXI wieku!

Gdyby nie brać pod uwagę przywrócenia praw miejskich Czyżewa w 2011 roku i przy założeniu, że pierwszy raz prawa te Czyżew uzyskał w XVIII wieku, to najmłodszym miastem w woj. podlaskim byłoby Szepietowo. Miejscowość po raz pierwszy uzyskała prawa miejskie zaledwie rok przez Czyżewem - w 2010 r. Niedługo wcześniej miastem stało się także Michałowo.

To najmłodsze miasta w woj. podlaskim:

  1. Czyżew - Prawa miejskie od 2011 (odzyskane po ponad 140 latach)
  2. Szepietowo - Prawa miejskie od 2010 roku
  3. Michałowo - Prawa miejskie od 2009 roku

ZOBACZ PONIŻEJ: To jedna z najbogatszych gmin w Podlaskiem. Zobacz jej stolicę. To tutaj jest pierwsza w Polsce klasa disco polo!

QUIZ: Tablice rejestracyjne województwa podlaskiego. Ile rozwinięć odgadniesz?

Pytanie 1 z 12
Tablice rejestracyjne BAU oznaczają:
Rolnicy. Podlasie. Tak wygląda produkcja serów u Tomka i Moniki z Pokaniewa