ciekawostki

To najbardziej klimatyczne ulice Białegostoku. Zobacz te perełki stolicy Podlasia!

2024-10-21 9:07

Białystok może nie kojarzyć się z turystycznym klejnotem Polski, ale niewątpliwie ma swój niepowtarzalny urok. Postanowiliśmy zatem przygotować nasz subiektywny przewodnik po najbardziej klimatycznych ulicach Białegostoku. Zobacz, gdzie w stolicy Podlasia warto wybrać się na spacer.

Spis treści

  1. Białystok to miasto pełne uroku. Nie brakuje tu atrakcji
  2. Historia Białegostoku. Tak tworzyło się miasto i jego architektura
  3. Top 10 najbardziej klimatycznych ulic w Białymstoku

Białystok to miasto pełne uroku. Nie brakuje tu atrakcji

Białystok to miasto przepełnione podlaskim czarem. Największej miejscowości północno-wschodniej Polski nie brakuje uroku i wdzięku. Do stolicy województwa podlaskiego przyjeżdża coraz więcej turystów. Latem można poczuć tu kurortowy klimat. Wypełnione po brzegi "ogródki" lokali przy Rynku Kościuszki przyciągają różnorodnością i radosną atmosferą. Białystok jest jednak urokliwy nie tylko latem, ale o każdej porze roku.

To głównie za sprawą zabytków i popularnych miejsc. Co warto zwiedzić w stolicy Podlasia? To najpopularniejsze atrakcje Białegostoku:

  • Pałac Branickich,
  • Kościół św. Rocha,
  • Archikatedra białostocka (Kościół Farny),
  • Park Planty,
  • Sobór św. Mikołaja.

Historia Białegostoku. Tak tworzyło się miasto i jego architektura

Białystok sporo zawdzięcza rodzinie Branickich. To wraz z ich pojawieniem się na tych terenach nastąpił znaczny rozwój i rozbudowa osady, która uzyskała prawa miejskie ok. 1692 roku. Prawdziwy rozrost miasta nastąpił dopiero w XVIII wieku, za czasów Jana Klemensa Branickiego, który wraz z budową pałacu, rozwinął także tereny wokół budowli i ukształtował tym samym dzisiejsze centrum miasta.

W 18. stuleciu nastąpił kolejny okres rozkwitu wschodniego miasta. W czasach zaborów, Białystok stał się stolicą przemysłu i fabrykantów. W tamtym okresie miasto zyskało nawet przydomek "Manchesteru Północy". Pod koniec XIX wieku w aglomeracji było ok. 230 zakładów włókienniczych. Wraz z rozwojem przemysłu budowano nie tylko fabryki, ale i infrastrukturę miasta. W budownictwie królowała wtedy charakterystyczna cegła.

Top 10 najbardziej klimatycznych ulic w Białymstoku

To właśnie te dwa okresy wpłynęły znacząco na architekturę Białegostoku. Co prawda zabudowa miasta została mocno zniszczona przez II wojnę światową, ale część dawnego Białegostoku zachowała się do dziś.

W ostatnich stuleciach największe miasto Północnego-Wschodu Polski słynęło także ze swojej wielokulturowości. Mieszały się tu religie, narodowości i tradycje. To one wpływały znacząco na klimat miasta. Charakterystyczne chanajki, liczne świątynie różnych wyznań, brukowa kostka - to wszystko przez lata budowało Białystok.

Niektórzy powiedzą, że nie ma już tego dawnego miasta. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ jego pozostałości możemy podziwiać do dziś. W Białymstoku pojawiło się też pełno nowej, klimatycznej zabudowy. Innymi słowy, jest tu co podziwiać. Co jednak jeżeli nie chcemy iść szlakiem oklepanych zabytków, ale poczuć typowy klimat miasta. W tym celu warto wybrać się na spacer najładniejszymi ulicami stolicy województwa. Nasze subiektywne zestawienie najbardziej klimatycznych ulic Białegostoku znajdziecie w galerii poniżej.

QUIZ: Zabytki Białegostoku. Ile z nich rozpoznasz tylko po fragmencie?

Pytanie 1 z 20
Na początek coś prostego. Co znajduje się na zdjęciu?
Na początek coś prostego. Co znajduje się na zdjęciu?
Białystok. Ten jarmark świąteczny to prawdziwa bajka! I te ceny!