Nie będzie zmiany powszechnego wieku emerytalnego. Tyle wiemy z jednoznacznych deklaracji przedstawicieli partii, które mogą rządzić w nowej kadencji. Przeciwko podwyżce wieku emerytalnego jest również Prawo i Sprawiedliwość.
Emerytura wdowia – dla kogo?
Co istotne, wybory parlamentarne mogą doprowadzić do prawdziwej rewolucji w emeryturach. Chodzi o to, że w przypadku stworzenia rządu przez Koalicję Obywatelską, Trzeciej Drogi oraz Nowej Lewicy, rosną szanse na wprowadzenie dodatkowej emerytury dla wdów i wdowców. Najbardziej nalegać na to może ugrupowanie Włodzimierza Czarzastego – to sztandarowy projekt tego klubu.
Emerytury wdowie zakładają, że w przypadku śmierci jednego z małżonków, drugi może zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po małżonku plus 50 proc. swojego świadczenia. W projekcie znajduje się górny limit otrzymywanego świadczenia i jest to trzykrotność średniej emerytury, czyli obecnie 7625 zł.
Renta wdowia – czy zostanie wprowadzona po wyborach?
Projekt renty wdowiej ma duże szanse na wejście w życie, ponieważ trafił już do Sejmu, a następnie został skierowany skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji, celem doprecyzowania jego zapisów. Możliwe zatem, że nawet przed świętami decyzja o rentach wdowich zostanie podjęta.