Turystyka

To miasto na Podlasiu było przed laty przemysłowym sercem regionu. Dziś systematycznie pustoszeje

2025-02-25 14:44

Podlasie to niesamowite miejsce, które aż prosi się aby je odkryć. Wcale nie trzeba jechać za granicę aby zachłysnąć się przyrodą czy niewiarygodnymi zabytkami. Jeśli szukasz miejsca, gdzie natura łączy się z niezwykłą historią, kultura jest autentyczna, a ludzie serdeczni – Podlasie czeka na Ciebie! W dalszej części artykułu przedstawiamy miejscowość, które warto odwiedzić na swojej wędrówce po województwie podlaskim.

Podlasie. Dlaczego warto je odwiedzić?

Podlasie to miejsce, które trzeba poczuć na własnej skórze. Nie jest to region, jak Morze Bałtyckie czy polskie Tatry, które nie dość, że mają już swoją renomę, to w samej nazwie mają zawarty pierwiastek przyciągający turystycznie. A czym może przywołać do siebie województwo podlaskie? Tu czas płynie wolniej, a każdy zakątek kryje coś wyjątkowego, ale musicie dotknąć tego wszystkiego, zetknąć się z ludźmi i naturą, aby uwierzyć w niesamowitość regionu. Dlaczego warto przyjechać na Podlasie? My w redakcji wspólnie wybraliśmy te powody:

  • raj dla miłośników przyrody i fotografii ze względu na dziką naturę i niezwykłe krajobrazy,
  • bogata kultura i historia zachowana w przepięknych zabytkach,
  • takich smaków, jak w podlaskiej kuchni nie znajdziesz nigdzie indziej!
  • wypoczywaj aktywnie, zwiedzając region w kajaku lub na rowerze,
  • poczuj wielokulturowość Podlasia, biorąc udział w jednym z festiwali.
Białystok Radio ESKA Google News
Autor:

To miasto na Podlasiu było przed laty przemysłowym sercem regionu. Dziś systematycznie pustoszeje

Przykładem miasta, które trzeba odwiedzić na Podlasiu z uwagi na jego ciekawą historię oraz położenie w regionie zdominowanym przez atrakcje turystyczne są Łapy. Miejscowość położoną na Nizinie Północnopodlaskiej nad rzeką Narew, w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego, oddalone o niecałe 30 kilometrów od Białegostoku. Co ciekawe, nazwa Łapy jest pochodzenia mazowieckiego i pierwotnie oznaczała przydomek rodu, który założył osadę nad Narwią. Według legendy powstanie miasta jest związane ze szlachcicem Łappą herbu Lubicz, który osiadł tutaj w czasie kolonizacji mazowieckiej w XV wieku. Łapy nie są najstarszym miejscem w okolicy, ale sławę i pozycję zyskały dzięki usytuowaniu nad rzeką Narew, obok niezwykle ważnego szlaku towarowego z Suraża do Gdańska. W XX wieku miejscowość szybko się urbanizowała z uwagi na utworzenie w mieście Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego (lata 20. XX wieku) i w późniejszym czasie cukrowni. Od 2009 roku oba zakłady przestały funkcjonować i obserwuje się powolną zapaść Łap, w tym demograficzną (w latach 2002-2023 liczba mieszkańców zmalała o 13,2%).

Tak jak wspomnieliśmy, Łapy leżą w bardzo ciekawym turystycznie miejscu, czyli otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego, dlatego jest to dobre miejsce na rozpoczęcie spływu kajakowego. Poza tym w samym mieście warto zobaczyć: Dom Etkunów przy ul. Spółdzielczej z lat 20. XX w., Rynek Miejski i wieżę ciśnień w zespole dworca kolejowego z początku XX.

Rolnicy. Podlasie. Andrzej zdejmuje ozdoby świąteczne. "Na drugi rok jak znalazł"