Unia Europejska u progi jesieni i kilka miesięcy przed zimą stoi przed wielkim wyzwaniem opanowania kryzysu energetycznego. W tym celu w środę w Brukseli odbyła się konferencja prasowa Ursuli Von der Leyen, która przedstawiła pomysły Komisji Europejskiej na walkę z kryzysem. Znalazły się tam m.in.:
- limit cenowy na rosyjski gaz,
- obowiązkowy cel ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu w UE.
ZOBACZ TAKŻE: Plan Komisji Europejskiej na kryzys energetyczny. Będą ograniczenia w zużyciu prądu
Okazuje się jednak, że nie jest to jedyny pomysł na walkę z kryzysem. Część krajów w ramach Wspólnoty myśli o wprowadzeniu czasu letniego już na zawsze. Do tej pory zmiana czasu z letniego na zimowy miała zastosowanie we wszystkich państwach członkowskich UE oraz wielu innych krajach spoza Wspólnoty. W 2019 roku w krajach Unii Europejskiej przeprowadzono referendum.
Większość Europejczyków opowiedziała się za wprowadzeniem przepisów, które zlikwidowałyby zmianę czasu. Ideę zniesienia raz na zawsze procedury przestawiania zegarków dwa razy do roku poparli też lekarze i biolodzy. Naukowcy przedstawili badania, które dowodzą, iż zmiana czasu ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka.
ZOBACZ TAKŻE: Nadchodząca zima będzie trudna w Rosji. Rodaków Władimira Putina czeka blackout?
Zmiana czasu na zimowy 2022 – Włosi rozważają pozostanie przy czasie letnim
I właśnie kryzys energetyczny w 2022 i 2023 r. może spowodować zniesienie zmiany czasu z letniego na zimowy. Pierwszym krajem, który głośno rozważa taki krok są Włochy. Według wyliczeń Włoskiego Towarzystwa Medycyny Środowiskowej rezygnacja z przesunięcia zegarów pozwoliłaby Włochom zaoszczędzić nawet 500 milionów euro!
Największe partie polityczne opowiadają się za rezygnacją ze zmiany czasu na zimowy, która w tym roku powinna nastąpić 30 października. Niewykluczone, że jeśli na ten odważny krok zdecydują się Włosi, to inne kraje UE pójdą ich śladem.
Nadchodzi energetyczna katastrofa?
Czy Unia Europejska razem z naszym rządem starają się temu zaradzić? Czy jesteśmy w stanie jako Państwo zabezpieczyć społeczeństwo przed następstwami kryzysu? Posłuchaj podcastu Sedno Sprawy.
Listen to "Platforma odwraca się od dekalogu? - Schetyna [Sedno Sprawy]" on Spreaker.Źródło: ilfattoquotidiano.it
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]