Turystyka

To klimatyczne miasteczko na Podlasiu pamięta XIII wiek! Jest od wieków ściśle związane z Mazowszem

2025-02-11 15:17

Podlasie to idealne miejsce na odpoczynek od zgiełku i zanurzenie się w naturze. Dlaczego? Wszystko chociażby przez malownicze wsie, brak tłumów i prawdziwą gościnność mieszkańców, które sprawiają, że to doskonała destynacja na spokojny wypoczynek. A jak już raz przyjedziesz, będziesz wracał przez całe życie. Przykładem takiej miejscowości, która przyciągnie każdego turystę, jest miejsce opisywane przez nas poniżej.

Dlaczego warto przyjechać na Podlasie?

Województwo podlaskie to jedno z najbardziej fascynujących regionów w Polsce – to miejsce, gdzie natura spotyka się z historią, a różnorodność kulturowa nadaje mu unikalny charakter. A większa liczba dowodów tej burzliwej zmienności dziejów na ziemi podlaskiej dzięki staraniom mieszkańców zachowane do dziś w dobrym stanie. Postanowiliśmy zrobić burzę mózgów w redakcji i wybraliśmy kilka powodów, dla których warto przyjechać na Podlasie. Wyszło nam, że z tych przyczyn musicie tu przyjechać:

  • Przyroda jak nigdzie indziej,
  • Kultura i wielokulturowość,
  • Smaki, których nie zapomnisz,
  • Historia, która wciąga,
  • Spokój i autentyczność.
Białystok Radio ESKA Google News
Autor:

To klimatyczne miasteczko na Podlasiu pamięta XIII wiek! Jest od wieków ściśle związane z Mazowszem

Przykładem miasta, które idealnie wpisuje się w to, o czym na temat Podlasia pisaliśmy wyżej, są Wysokie Mazowieckie. Pierwsze wzmianki o istnieniu tej miejscowości datuje się na 1239 rok. To właśnie na tych terenach jedną z pierwszych osad mazowieccy osadnicy nazwali Wysokie. A dowodem na to jest właśnie dokument z 1239 roku znajdującym się w archiwum diecezjalnym w Płocku (przechowywany jest w płockim Muzeum Diecezjalnym). Nazwa Wysokie dotyczy pochodzenia topograficznego i wiąże się z rzeźbą terenu. Pierwotnie osadę wzniesiono na prawej stronie rzeki Brok na wysoczyźnie która w tej okolicy wznosi się ok. 150 m n.p.m.

Osada ta została zniszczona w XIII i XIV wieku. W 1469 roku Kazimierz IV Jagiellończyk założył osadę Wysokie, zaś w 1490 roku osadził miasto Wysokie, a 11 września 1494 roku zostały wytyczone jego granice. W XVI wieku miasto przybrało obecną nazwę, czyli Wysokie Mazowieckie, a w 1569 roku król Zygmunt II August nadał miasto księciu litewskiemu Mikołajowi Radziwiłłowi. Od tego momentu przestało ono być miastem królewskim. Podczas najazdu szwedzkiego prawie całkowicie zniszczone. W okresie międzywojennym przywrócono miastu historyczną nazwę Wysokie Mazowieckie, które stało się stolicą powiatu mazowieckiego. Ustawą z dnia 2 sierpnia 1919 roku powiat został włączony do województwa białostockiego.

Wysokie Mazowieckie. Co zobaczyć?

Jeśli planujecie się wybrać do miejscowości Wysokie Mazowieckie, polecamy zobaczyć:

  • zespół kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela,
  • plebania z 1898 roku,
  • dawna cerkiew unicka, obecnie rzymskokatolicki kościół filialny pw. Narodzenia NMP,
  • cmentarz rzymskokatolicki (część zachowana).
Rolnicy. Podlasie. Radosne chwile na Ranczu Laszki