ciekawostki

To jeden z najstarszych cmentarzy w Białymstoku. Te wystawne mogiły robią wrażenie [ZDJĘCIA]

Cmentarz Farny w Białymstoku to jeden z najstarszych z mieście. Nekropolia zlokalizowana na obrzeżach miasta należy do najstarszej białostockiej parafii i wyróżnia się nie tylko powierzchnią, ale także klimatem i historią. Trafimy tam na nagrobki zasłużonych białostoczan. Niektóre mogiły robią ogromne wrażenie.

Cmentarz Farny i jego historia. To jedna z najstarszych nekropolii w Białymstoku

Cmentarzy Farny znajduje się dziś przy ulicy Raginisa 8. Historia nekropolii sięga XIX wieku. Cmentarz został założony przez księdza Wilhelma Szwarca w 1886 roku i znajdował się wówczas poza granicami miasta. Dwa lata później postawiono tam kaplicę cmentarną naprzeciwko bramy głównej.

Cmentarz jest obecnie wpisany do rejestru zabytków. Wyróżnia się niepowtarzalnym charakterem. Zajmuje ogromny obszar, częściowo na niewielkim wzgórzu. Na terenie cmentarza jest niemal 25 tysięcy grobów, w których pochowano ponad 60 tysięcy osób. Niektóre z nich zasłynęły w historii miasta. Znajdziemy tam bowiem między innymi groby prezydentów miasta, zasłużonych duchownych i lekarzy oraz ludzi kultury i sztuki.

Myślę, że istnieje pewna świadomość, że to jest to miejsce wyjątkowe, to jest stary cmentarz, który wiąże się z historią Białegostoku"

- powiedział Krzysztof Kukliński z Muzeum Wojska. W ubiegłych latach po cmentarzu organizowano spacery historyczne.

Białostockie Powązki. Wystawne mogiły robią oszałamiające wrażenie

Tym, co wywołuje szczególne wrażenie, podczas odwiedzin na zabytkowej nekropolii są niektóre nagrobki. Duch historii jest tam wszechobecny. Na terenie cmentarza spoczywają m.in. żołnierze broniący Białegostoku w 1920 i 1939 roku.

Odnajdziemy również groby zasłużonych kapłanów, m.in. założycieli cmentarza. Na cmentarzu spoczęli politycy ważni dla historii miasta. Dla przykładu, pierwszy tymczasowy prezydent Białegostoku Józef Puchalski czy prezydent miasta w okresie międzywojennym Wincenty Hermanowski.

Można tam także trafić na grobowce znanych białostockich rodów, które przyczyniły się do rozwoju miasta. Co ciekawe, pomimo faktu, że jest to cmentarz rzymskokatolickiej parafii, nietrudno trafić tam na mogiły różnych wyznań, między innymi charakterystyczne żydowskie nagrobki.

Niektórym nagrobkom towarzyszą ogromne pomniki, statuy i zdobienia. Zobaczcie sami. Nie bez powodu historycy nazywają Cmentarz Farny białostockimi Powązkami.

QUIZ: Jak dobrze znasz polską tradycję? Zgadnij czy to Halloween czy Dziady?

Pytanie 1 z 10
Święto to wywodzi się z tradycji celtyckiej:
Ratujmy warszawskie Powązki! Kwesta na renowację grobów