ciekawostki

Tak obchodzono Dziady na Podlasiu! Sprawdź, te ciekawostki o polskim Halloween [GALERIA]

1 listopada obchodzimy w Polsce uroczystość Wszystkich Świętych, a 2 listopada to Dzień Zaduszny. Te święta poprzedza popularny zwyczaj Halloween. Jednak w słowiańskiej tradycji protoplastą tego zwyczaju były Dziady. Te obchodzone również na Podlasiu. Sprawdźcie, na czym polegał ten rytuał.

Dziady na Podlasiu. Ciekawostki

"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, Co to będzie, co to będzie?" - chyba każdy z nas zna ten słynny cytat z drugiej części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Cykl dramatów autorstwa wielkiego wieszcza przeszedł do kanonu polskiej literatury i jest ciągle lekturą szkolną. Opisuje dawny ludowy obrzęd.

I tu fikcja literacka łączy się z rzeczywistością. Dziady obchodzono bowiem w całej Polsce. Również na dzisiejszym Podlasiu. W szczególności na wschodnich terenach pogranicza, gdzie zwyczaj kultywowany jest nawet do dzisiaj. Na czym polegał słowiański rytuał?

Obcowanie żywych z umarłymi. Dziady, czyli rzecz o polskim Halloween

W słowiańskim folklorze określanie "Dziady" odnosiło się do duchów przodków oraz zbioru obrzędów, rytuałów i zwyczajów wywodzących się z pogaństwa i poświęconych wspomnianym duchom.

Istotą uroczystości było obcowanie żywych z umarłymi. Nawiązywanie relacji z duszami przodków. Wierzono, że to właśnie w tych okresach, na które przypadały obchody duchy powracają do siedzib z czasów swojego życia.

Jaki był cel obrzędów? Między innymi uzyskanie przychylności zmarłych, których uważano za opiekunów płodności i urodzaju. Chodziło także o spotkanie z bliskimi, którzy odeszli z tego świata. Chciano pomóc także duszom, które po śmierci nie przeszły do zaświatów i błąkają się po świecie żywych.

Dziady na Podlasiu. Na pograniczu rytuał żywy do dziś

Dzisiaj zwyczaj jest już nieco zapomniany. Ograniczono jego praktykowanie wraz z pojawieniem się i wzrostem popularności chrześcijaństwa. Kościół z jednej strony walczył z pogańskimi obrzędami, zakazując ich praktykowania i jednocześnie próbował adaptować i chrystianizować niektóre z nich.

Współcześnie komercyjną popularność zyskało także, wywodzące się z celtyckiej tradycji, Halloween, które możemy porównać do słowiańskich Dziadów. Rytuały i obrzędy często w przypadku tych dwóch zwyczajów znacznie się pokrywają.

W niektórych regionach wschodniej Polski, na Białorusi, Ukrainie i części Rosji część tradycji Dziadów żywa jest do dziś. Jeżeli nie ze względów czysto duchowych, to słowiańską tradycję możemy potraktować jak swoistą zabawę i przypomnieć sobie na czym polegało polskie Halloween. Żeby się zatem dobrze przygotować do uroczystości, poznajcie te ciekawostki o Dziadach na Podlasiu. Znajdziecie je naszej galerii, w opisach do zdjęć.

QUIZ: Jak dobrze znasz polską tradycję? Zgadnij czy to Halloween czy Dziady?

Pytanie 1 z 10
Święto to wywodzi się z tradycji celtyckiej:
SENIORZY REAGUJĄ NA HALLOWEEN | ESKA REAKCJE