turystyka

Ta niewielka miejscowość na Podlasiu istnieje od XVI wieku. Obecnie mieszka tam elita Białegostoku

2025-03-31 16:16

Jest taka niewielka miejscowość pod Białymstokiem, której historia sięga XVI wieku. Dzisiaj jest to swoista "sypialnia" stolicy woj. podlaskiego. Wieś ta przeszła w ostatnich dekadach sporą metamorfozę i obecnie mieszkają tam głównie majętne osoby. Jej urok można odnaleźć ukryty w otaczających ją lasach i naturze.

Niewodnica Kościelna. Historia osadnictwa rzeki sięgająca XVI wieku

Niewodnica Kościelna może z pozoru wydawać się miejscowością jakich wiele. Jej historia jest jednak wyjątkowo ciekawa, bo ma ponad 500 lat. Wieś powstała bowiem na początku XVI wieku. To wtedy trwała intensywna kolonizacja w dolinie rzeki Niewodnicy. W wyniku nadań królewskich powstał połączony rzeczką ciąg majątków ziemskich i zespół dworów należących do różnych właścicieli. Każdy z nich nazywany był Niewodnicą, a nazwę uzupełniano o nazwisko właściciela.

Tak też powstała Niewodnica Korycka, od nazwiska Mikołaja Koryckiego, właściciela dworu i folwarku, późniejszego sędziego ziemskiego bielska. Dalej wzdłuż rzeki ulokowana była natomiast Niewodnica Kościelna. Miejscowość także początkowo należała do rodziny Koryckich, którzy swój dwór zbudowali na wzgórzu, na którym obecnie jest stacja kolejowa.

Z kolei w 1596 roku Koryccy ufundowali kościół św. Antoniego, który przez następne stulecia znacząco wpływał na życie miejscowości. Stąd wziął się też naturalnie drugi trzon nazwy miejscowości.

W Podlaskiem pozostało tylko kilka Niewodnic. W jednej z nich mieszkają elity Białegostoku

Do dzisiaj z nazwy przetrwało już tylko kilka Niewodnic. W woj. podlaskim odnajdziemy następujące:

  • Niewodnica Korycka
  • Niewodnica Kościelna
  • Niewodnica Nargilewska
  • Niewodnica Nargilewska-Kolonia

Niewodnica Kościelna do dzisiaj jest siedzibą parafii św. Antoniego Padewskiego. Parafia należy do metropolii i archidiecezji białostockiej. Imponujący kościół znajduje się na wzgórzu nieopodal drogi przecinającej miejscowość. Zachwyca swoją architekturą, górując nad wsią.

Wieś znajduje się obecnie w gminie Turośń Kościelna i należy do powiatu białostockiego. Miejscowość jedną z "sypialni" Białegostoku. Jest położona kilka kilometrów od granic miasta. Na rozległym terenie i uliczkach idących głęboko w las, możemy zobaczyć, zachwycające architekturą i przepychem, domy jednorodzinne. Pośród tych starszych domostw, znajdują się tam także robiące spore wrażenie rezydencje. Miejscowość jest znana w regionie i niezwykle popularna wśród elit stolicy woj. podlaskiego. Widać to chociażby po cenach działek i nieruchomości w okolicy.

Niewodnica Kościelna. Co warto zobaczyć?

Niewodnica Kościelna to jednak nie tylko domy, rezydencje i natura. Możemy tam odwiedzić następujące atrakcje:

  • Sanktuarium Świętego Antoniego (zabytkowa plebania, kaplica cmentarna, zespół grot oraz naturalnej wielkości figury uwieczniających trzynaście stacji drogi krzyżowej),
  • neogotycki kościół z XIX wieku,
  • obelisk ku czci żołnierzy 22 pp 9 DP Wojska Polskiego,
  • pomnik w postaci czołgu i armaty.
QUIZ: Czy ta wieś leży w Podlaskiem? Jak dobrze rozpoznajecie miejscowości Podlasia?
Pytanie 1 z 10
Zaznacz wieś leżącą w obrębie woj. podlaskiego:
Rolnicy. Podlasie. Gospodarstwo Wiesi i Wojciecha spod Tykocina
Białystok Radio ESKA Google News