Ukryte perły Podlasia
Podróżując po Podlasiu warto wyrzucić wszystkie przewodniki turystyczne, o ile już takie kupiliście, a zwyczajem zwiedzania Stanów Zjednoczonych po prostu ruszyć przed siebie. Właśnie w ten sposób, czasami zbaczając z tych popularnych szlaków, można odkrywać mniej znane, ale równie fascynujące miejsca jak główne atrakcje regionu. Bardzo często bowiem takie miejscowości mogą zaoferować coś znacznie więcej niż wydaje się turystom wjeżdżającym do województwa podlaskiego. W naszym serwisie kilka takich miejsc już opisaliśmy: Kruszyniany, Sejny czy Drohiczyn idealnie się w to wpasowują. Teraz przyszedł czas na kolejną perełkę, czyli Korycin.
Korycin - kiedyś miasto, dziś niezwykle popularna osada
To niewielka, malownicza osada położona tuż za Białymstokiem. Od stolicy Podlasia Korycin oddalony jest o około 36 kilometrów i leży on na trasie do Augustowa. W latach 1671-1897 obecna osada była miastem, a pierwotna jej nazwa brzmiała Dąbrówka-Kumiałka. Korycin uniknął losu innych miast na Podlasiu, które przez burzę dziejową zostały kilka razy niszczone, często doszczętnie. W związku z tym osada zachowała XVII-wieczny układ urbanistyczny, który do dziś można podziwiać np. na ulicach Rynek, Słowiańska i Białostocka. Najważniejszym zabytkiem Korycina jest kościół Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego, który zachwyca swoją architekturą i bogatym wystrojem. Korycin słynie również z produkcji sera korycińskiego, regionalnego specjału, który jest znany i ceniony w całej Polsce. Warto odwiedzić Muzeum Sera Korycińskiego, aby poznać tajniki produkcji tego wyjątkowego sera. Wrażenie robić może w Korycinie nietypowy pomnik w centrum rynku, czyli Pomnik Truskawki z którym wiąże się najbardziej znana impreza tego miejsca: Ogólnopolskiego Dnia Truskawki. Wydarzenie z pompą odbywa się od 2008 roku.
Grodzisko słowiańskie z X i XII wieku i niesamowity zalew - wyjątkowa atrakcja niedaleko osady
Korycin to niewielka osada, dlatego w kilka godzin spokojnie zwiedzicie miejscowość. I wtedy będziecie mogli skupić się na miejscach w pobliżu. Na wschód od centrum Korycin znajdziecie Zalew Koryciński, bardzo popularne miejsce wśród mieszkańców Białegostoku, które zwłaszcza po odnowieniu w ostatnich latach jest oblegane przez turystów. Bogata infrastruktura, łagodny brzeg i duży parking ułatwiają wypoczynek. Ale to tuż za zalewem jest grodzisko słowiańskie z X i XII wieku w Milewszczyźnie, czyli pozostałość po grodzie albo osadzie obronnej w postaci kolistego (w podstawie) lub wielobocznego wzniesienia, zazwyczaj z zachowanymi śladami wałów drewniano-ziemnych. Pozostałości tego znajdziecie w Świętych Źródłach oraz Parku Kulturowym Korycin-Milewszczyzna.