Największą zmorą w polskiej służbie zdrowia są kolejki. Z nimi od lat zmagają się wszyscy korzystający z publicznych lekarzy. Teraz dzięki nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw uruchomiono Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych, czyli szybką ścieżkę przyznawania odszkodowań za zdarzenia medyczne, do których doszło w szpitalu w związku z udzielaniem świadczeń "na NFZ". Dzięki tej nowelizacji zmieniono przepisy ustaw o świadczeniu opieki zdrowotnej ze środków publicznych. To natomiast sprawia, że pewna grupa pacjentów uniknie kolejek do przychodni i lekarza. O kogo chodzi? Przepisy weszły w życie 6 września 2023 roku.
Bez kolejki do lekarza i na badania. Ta grupa zyskała na zmianie przepisów
Jak czytamy na stronie rynekzdrowia.pl w ustawie dopisano jedną grupę pacjentów. Konkretnie chodzi o przepis: "osoby, które legitymują się zaświadczeniem, o którym mowa w art. 67zb ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, przez okres wskazany w tym zaświadczeniu, nie dłużej niż 5 lat od dnia wydania zaświadczenia".
Mianowicie chodzi o osoby, którym przyznano świadczenie kompensacyjne, a decyzja w sprawie stała się prawomocna i które otrzymały potwierdzające to zaświadczenie. Prawo do usług z lekarzy poza kolejnością mają w okresie pięciu lat od przyznania świadczenia.