Ta grupa pacjentów uniknie kolejki do przychodni i lekarza. Weszły nowe przepisy

i

Autor: pexels.com pexels.com - zdjęcie ilustracyjne

Służba zdrowia

Ta grupa pacjentów uniknie kolejki do przychodni i lekarza. Weszły nowe przepisy

2024-01-17 14:19

Ważna zmiana dla pacjentów wyszła jeszcze w 2023 roku. Dzięki niej nowa grupa pacjentów otrzymała prawo dostępu do lekarza czy szpitala bez kolejki. Zmiany przepisów umożliwiła nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw. Kto zyskał najwięcej?

Największą zmorą w polskiej służbie zdrowia są kolejki. Z nimi od lat zmagają się wszyscy korzystający z publicznych lekarzy. Teraz dzięki nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw uruchomiono Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych, czyli szybką ścieżkę przyznawania odszkodowań za zdarzenia medyczne, do których doszło w szpitalu w związku z udzielaniem świadczeń "na NFZ". Dzięki tej nowelizacji zmieniono przepisy ustaw o świadczeniu opieki zdrowotnej ze środków publicznych. To natomiast sprawia, że pewna grupa pacjentów uniknie kolejek do przychodni i lekarza. O kogo chodzi? Przepisy weszły w życie 6 września 2023 roku. 

Bez kolejki do lekarza i na badania. Ta grupa zyskała na zmianie przepisów

Jak czytamy na stronie rynekzdrowia.pl w ustawie dopisano jedną grupę pacjentów. Konkretnie chodzi o przepis: "osoby, które legitymują się zaświadczeniem, o którym mowa w art. 67zb ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, przez okres wskazany w tym zaświadczeniu, nie dłużej niż 5 lat od dnia wydania zaświadczenia".

Mianowicie chodzi o osoby, którym przyznano świadczenie kompensacyjne, a decyzja w sprawie stała się prawomocna i które otrzymały potwierdzające to zaświadczenie. Prawo do usług z lekarzy poza kolejnością mają w okresie pięciu lat od przyznania świadczenia.

Błyskawiczny Quiz o ZUS. Ile wiesz o najgorszej instytucji w Polsce?

Pytanie 1 z 16
Prezes ZUS powoływany jest przez: