Spis treści
- Pierwsze kody kreskowe
- Szykuje się wielka rewolucja w sklepach. Biedronka jako pierwsza
- Kody kreskowe nowej generacji. Niedługo w polskich sklepach?
Pierwsze kody kreskowe
Pierwsze prace nad stworzeniem kodów kreskowych zaczęły się jeszcze przed II wojną światową. Miały one usprawnić i zautomatyzować handel. Już w 1932 r. Wallace Flint pisał pracę magisterską na Uniwersytecie Harvarda na temat automatycznych punktów kasowych w supermarketach. Te w praktyce wprowadzono dopiero po ponad 40 latach.
Pierwszy towar oznaczony kodem kreskowym przeszedł przez kasę bowiem 26 czerwca 1974 r. Miało to miejsce w domu towarowym marsh w amerykańskim Troy, w stanie Ohio. Wspomnianym towarem było opakowanie gumy do żucia "Wrigley's Juicy Fruit". Dwa lata później powstał natomiast Europejski System Kodowania Towarów EAN.
Szykuje się wielka rewolucja w sklepach. Biedronka jako pierwsza
Technologia poszła od tego czasu mocno do przodu. Daje to nowe możliwości, z których obecnie chce skorzystać handel. Według portalu dlahandlu.pl, spółka Jeronimo Martins, czyli właściciel Biedronki, przetrze nowe szlaki w Polsce. Korporacja zobowiązała się do podejmowania działań mających na celu przygotowanie polskiego rynku do obsługi kodów 2D.
Kody 2D mają układ graficzny, składający się z ciemnych modułów ułożonych w kwadrat na jasnym tle. Dane tekstowe ukryte w nich można odczytać w poziomie i w pionie. Do tego wystarczy jedynie skaner albo nawet aparat w telefonie. Opracowaniem kodów zajmuje się organizacja non-profit GS1.
Kody kreskowe nowej generacji. Niedługo w polskich sklepach?
Kod kreskowy 2D może na przykład odsyłać do:
- strony WWW danego produktu,
- strony z promocjami czy informacjami dla konsumentów,
- strony certyfikatami zewnętrznych wystawców,
- listy potencjalnych alergenów,
- tabeli wartości odżywczych,
- sposobu wykorzystania produktu (np. przepisów kulinarnych).
"W związku ze zobowiązaniem Consumer Goods Forum i Rady GS1 do 2027 r. systemy kasowe powinny odczytywać dwa rodzaje kodów: powszechnie już znany liniowy (1D) i dwuwymiarowy 2D" - możemy przeczytać w komunikacie na stronie GS1.