Spis treści
- 60 tys. kontroli w 2024 roku. Państwowa Inspekcja Pracy sprawdzi m.in. legalność zatrudnienia
- Kontrole PIP. Co sprawdzi inspekcja pracy?
60 tys. kontroli w 2024 roku. Państwowa Inspekcja Pracy sprawdzi m.in. legalność zatrudnienia
Zapowiedzi padły podczas wystąpienia Głównej Inspektor Pracy na Sejmowej Komisji do Spraw Kontroli Państwowej. Dotyczyło ono Programu Działania PIP w 2024 r. Szefowa organu Katarzyna Łażewska-Hrycko podkreśliła, że jednym z priorytetów formułowaniu dokumentu były zalecenia Rady Ochrony Pracy oraz komisji sejmowych.
- Zakładamy, że w 2024 r. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi 60 tys. kontroli. Planujemy też, że z różnymi formami działań prewencyjnych dotrzemy do co najmniej 35 tys. podmiotów, w tym do pracodawców i przedsiębiorców, pracowników, rolników indywidualnych, uczniów i studentów - przekazała Łażewska-Hrycko.
Podkreśliła również, że tradycyjnie większość kontroli będzie wynikiem skarg kierowanych do inspekcji pracy. Jak zaznaczyła, wciąż wpływa ich wiele. Dodała, że prowadzone będą także tzw. kontrole planowe.
- W tym roku przeprowadzimy np. kontrole ukierunkowane na przestrzeganie przepisów o czasie pracy pracowników administracyjnych w sądach i prokuraturach - zapowiedziała.
Kontrole PIP. Co sprawdzi inspekcja pracy?
Szefowa PIP wskazała na nowe zadania organu w 2024 r. w zakresie prawnej ochrony pracy. Będą to:
- przestrzeganie przepisów prawa pracy w zakresie czasu pracy,
- przestrzeganie urlopów wypoczynkowych w jednostkach samorządu terytorialnego,
- przestrzeganie przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
- Ważnym elementem naszych działań będzie realizacja zadań związanych z kontrolą legalności zatrudnienia zarówno obywateli polskich, jak i cudzoziemców - zaznaczyła Łażewska-Hrycko.
Podkreśliła też, że kluczowe będzie prowadzenie kontroli w zakresie delegowania kierowców w sektorze transportu drogowego. Dotyczy to istotnej dla gospodarki branży transportowej.