Budynek jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów drewnianej architektury w naszym mieście. To willa o wartości artystycznych i urbanistycznych, która przerwała do dziś bez większych uszkodzeń.
Budynek zdaniem Wojewódzkiego Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku, cechuje oryginalna, proporcjonalna bryła, której najbardziej reprezentacyjnym elementem jest naczółkowy dach mansardowy z facjatami w obu połaciach. Ta forma dachu wywodzi się z francuskiej architektury XVII wieku.
To ważny obiekt na białostockim osiedlu Bojary, podkreśla Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków Małgorzata Dajnowicz
Wojewódzki konserwator stara się również o wpisanie do rejestru innego obiektu z dzielnicy Bojary - drewnianego domu przy ulicy Złotej 7. W ubiegłym miesiącu do rejestru zabytków trafił modernistyczny budynek przy ul. Mickiewicza 11.
Sama ulica Złota została wytyczona w 1927 roku jako łącznik między ulicami Sienkiewicza a Sobieskiego w celu ułatwienia komunikacji. Jej przebieg nie zmienił się do dzisiaj. Ponadto dom przy ul. Złotej 8 stanowi dzieło minionej epoki jako przykład drewnianego budownictwa mieszkalnego – okazałej willi miejskiej, wznoszonego w okresie międzywojennym na terenie miasta. Jak podkreśla Małgorzata Dajnowicz zachowana oryginalna, proporcjonalna bryła i dekoracyjnie szalowane elewacje posiadają charakterystyczne cechy drewnianej architektury Bojar. Ponadto stanowią integralny element historycznej, drewnianej zabudowy tej białostockiej dzielnicy.
Dom mieszkalny przy ul. Złotej 8 w Białymstoku stanowi dokument historii rozwoju architektonicznego i urbanistycznego Białegostoku w dwudziestoleciu międzywojennym.
Zarówno bryła budynku jak i dekoracyjne drewniane elewacje domu przetrwały działania wojenne bez większych uszkodzeń.