Spożycie alkoholu w Polsce spada! Pijemy mniej, ale za to mocniejsze trunki. Nowy raport „Alkohol w Polsce”

i

Autor: Piotr Jedzura/REPORTER Polacy piją mniej alkoholu, ale za to stawiają na mocniejsze trunki. Raport "Alkohol w Polsce"

Spożycie alkoholu w Polsce spada! Pijemy mniej, ale za to mocniejsze trunki. Nowy raport „Alkohol w Polsce”

2023-02-02 12:31

Najnowszy raport nie pozostawia złudzeń: spożycie alkoholu w Polsce spada. Czy są zatem powody do radości? Eksperci biją na alarm, bo sposób picia Polaków jest niepokojący. Pijemy mniej, ale za to sięgamy po zdecydowanie mocniejsze trunki. Tak wynika z najnowszego raportu „Alkohol w Polsce”.

Alkohol w Polsce. Pijemy mniej

To już druga edycja raportu „Alkohol w Polsce”. Pierwsza ukazała się w 2019 r., czyli jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa. Najnowszy raport obejmuje lata 2020-2021, mowa w nim zatem o statystykach z najgorszego okresu jeśli chodzi o lockdawny i różne ograniczenia.

Z najnowszych danych wynika jasno, że w ostatnich dwóch latach całkowita konsumpcja alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski zmalała. W 2020 r. wyniosła ona 9,62 litrów per capita, a w roku 2021 – 9,7 litrów. Była zatem mniejsza odpowiednio o 0,16 litra oraz 0,08 litra w porównaniu do 2019 r. Wskazują na to dane Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Spożycie alkoholu w Polsce spada. Jak pijemy?

Czy mamy zatem powody do radości? Eksperci analizujący spożycie alkoholu w Polsce biją na alarm. Chociaż zdecydowanie mniej pijemy napojów alkoholowych, to widać nasilającą się tendencję sięgania po trunki wysokoprocentowe. Polacy rzadziej spożywają piwo, rośnie za to sprzedaż napojów spirytusowych, zarówno tych tanich, jak zwykła wódka, jak i najdroższych, na przykład whisky, gin oraz rum. Udział napojów spirytusowych wśród wszystkich trunków jest największy od 30 lat i sięga już 39,2 proc. Zwiększa się też spożycie wina, po które najchętniej sięgają kobiety.

Polacy nadużywają alkoholu

Eksperci analizujący dane PARP zwrócili uwagę, że w Polsce coraz bardziej popularne jest picie napojów 0,0 proc. To również miało wpływ na pojawienie się niepokojącego trendu sięgania po trunki wysokoprocentowe. Z analizy raportu wynika również kolejna niepokojąca kwestia. 73 proc. badanych Polaków deklarowało w 2020 r. picie alkoholu w ilościach umiarkowanych, niestwarzających ryzyka dla zdrowia. Jednak aż 27 proc. ankietowanych spożyło ponad 6 litrów czystego alkoholu rocznie, czyli w sposób ryzykowny i szkodliwy dla zdrowia.

Aż 11,6 proc. naszych rodaków nadużywa alkoholu.

Sławomir Peszko o karierze, Lewandowskim i alkoholu

Źródło: bankier.pl