Inwestycje

Słynny budynek w centrum Białegostoku w remoncie. Zobacz, co tam się dzieje

Przy Rynku Kościuszki w centrum Białegostoku prowadzone są aktualnie prace remontowe jednego z zabytkowych budynków. Obecnie mieści się tam główna siedziba Galerii Ślendzińskich, a kiedyś znajdowało się Archiwum Państwowe. Jaki będzie efekt remontu? Wyjaśniamy.

W ścisłym centrum miasta, przy białostockim Rynku Kościuszki trwa remont jednego z historycznych obiektów. To budynek przy ul. Rynek Kościuszki 4. Jest on jedną z siedzib Galerii imienia Ślendzińskich w Białymstoku.

To tam przeniesiono twórczość Śleńdzińskich. Od 2022 roku przy centralnym miejskim placu możemy podziwiać największą w Polsce kolekcję obrazów, rzeźb, płaskorzeźb i rysunków artystycznego rodu pochodzącego z Wilna.

Remont przy Rynku Kościuszki. To jeden z zabytków Białegostoku

Obecnie trwa jednak remont budynku. Cały obiekt został z zewnątrz pokryty rusztowaniami. Czy to zatem koniec popularnej galerii w centrum miasta?

Nic bardziej mylnego. To planowana modernizacja obiektu. Aktualnie odbywa się tam remont dachu i poddasza wraz z niezbędnymi instalacjami. Roboty mają charakter ogólnobudowlany.

Budowę zlecił Urząd Miasta Białystok, a nadzoruje ją Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego Powiatu Grodzkiego. Inwestorem jest z kolei sama Galeria imienia Śleńdzińskich.

Kiedy zakończenie remontu Galerii Śleńdzkińskich w Białymstoku?

Prace ruszyły tam we wrześniu 2024 roku. Ich zakończenie zaplanowano na koniec tego roku. Przewidywany termin to dokładnie 30 grudnia.

Przebudowa tego zabytkowego budynku rozpoczęła się w 2019 roku. Pierwotne prace obejmowały między innymi wymianę wszystkich instalacji, naprawę kanalizacji, wymianę posadzki na parterze, naprawę ścian, tynków, remont łazienki i wszystkich pomieszczeń na parterze łącznie ze stolarką. Pojawiło się także nowe oświetlenie.

W maju 2022 roku obiekt był gotowy do oddania do użytku. Odbyło się tam wtedy uroczyste otwarcie głównej siedziby galerii. W kolejnych latach przeprowadzono również remont piwnic czy zagospodarowano ogród znajdujący się na tyłach budynku.

Co dalej z zabytkiem przy Rynku Kościuszki? Plany Galerii Śleńdzińskich

Remont dachu zgodnie z pierwszymi założeniami miał się rozpocząć już w 2023 roku. Prace przesunięto jednak na 2024 rok. To pierwszy etap zamówienia publicznego "Adaptacja i modernizacja zabytkowego obiektu na potrzeby Galerii im. Sleńdzińskich". Na realizację inwestycji w budżecie przewidziane było powyżej 130 tys. zł. Miasto zaplanowało jeszcze szereg prac związanych z zabytkową budowlą przy ul. Rynek Kościuszki 4.

"Obiekt przy Rynku Kościuszki 4 wymaga przeprowadzenia działań kompleksowych, które będą kontynuowane i prowadzone etapami" - wyjaśniono w programie działania galerii na kolejne lata.

Planowane prace to:

  • Remont dachu i poddasza wraz z niezbędnymi instalacjami (2024 r.)
  • Wymiana stolarki okiennej oraz drzwiowej zewnętrznej (2025 r.)
  • Remont elewacji (2026 r.)
  • Remont piętra oraz remont ogrodzenia (2027 r.)

QUIZ: Zabytki Białegostoku. Ile z nich rozpoznasz tylko po fragmencie?

Pytanie 1 z 20
Na początek coś prostego. Co znajduje się na zdjęciu?
Na początek coś prostego. Co znajduje się na zdjęciu?

Historia zabytkowego Cekhauzu w Białymstoku

W budynku przy ul. Rynku Kościuszki do 2018 roku funkcjonowało Archiwum Państwowe, które przeniosło się do nowej placówki.

Budowla określana jest jako Cekhauz. To barokowo-klasycystyczny budynek z przełomu XVIII i XIX wieku. Wybudowany w kształcie dworku szlacheckiego przez hetmana Jana Klemensa Branickiego w latach 1795-1807, pierwotnie miał być przeznaczony na zbrojownię, ale ostatecznie służył jako magazyn sprzętu strażackiego.

Przez lata wielokrotnie zmieniał swoje przeznaczenie. Zniszczono go w lipcu 1944 roku. Cekhauz odbudowano w latach 1953-56 według projektu Zenona Filipczuka, który w dużym stopniu nie oddawał jednak pierwotnego wyglądu budowli. W takiej mniej więcej formie zachował się do dziś i wpisano go także do rejestru zabytków.

Białystok. Młyńskie koło kręci się na Rynku Kościuszki