Spis treści
- Rząd pracuje nad zmianami w tych emeryturach. Wypłaty mogą być niższe
- Świadczenie honorowe. Potrzebne zmiany w przyznawaniu dodatku?
- Świadczenie honorowe. Jak je otrzymać?
Rząd pracuje nad zmianami w tych emeryturach. Wypłaty mogą być niższe
Świadczenie honorowe to dodatkowe wsparcie finansowe przekazywane seniorom. Prawo do jego otrzymania mają osoby, które kończą 100 lat. Obecnie jego wartość wynosi 5540,25 zł brutto. Jak przypomina "Fakt", jest to równoznaczne z kwotą bazową ustalaną co roku przez Główny Urząd Statystyczny. Świadczenie jest podwyższane z roku na rok i wypłacane niezależnie od otrzymywanej emerytury.
Według dziennika resort rodziny planuje wprowadzić pewne zmiany w tym zakresie. Świadczenie to funkcjonuje bowiem w naszym systemie od 1972 roku i od tego czasu nie doczekało się regulacji ustawowej.
- Nadal jest wypłacane na podstawie decyzji Piotra Jaroszewicza, który pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów w latach 70. - wyjaśnił wiceminister rodziny Sebastian Gajewski w rozmowie z radiową Jedynką. Dodał też, że brak regulacji tego świadczenia powoduje pewne praktyczne trudności. Nie podał przy tym żadnych szczegółów planowanych zmian.
Świadczenie honorowe. Potrzebne zmiany w przyznawaniu dodatku?
Na niesprawiedliwość świadczenia honorowego zwracano uwagę już wcześniej. Dr hab. Damian Walczak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu złożył petycję w tej sprawie za czasów poprzedniej kadencji Sejmu. Proponował w niej uregulowanie zasad wypłaty dodatku. Według jego założeń świadczenie honorowe powinno być wypłacane osobom, które przez co najmniej 20 lat mieszkały w Polsce. Sugerował także, że emerytura powinna w takim przypadku waloryzowana, ale jednocześnie znacząco obniżona, na przykład do kwoty emerytury minimalnej.
Dr Walczak przekazał, że obecnie około 2 tys. osób otrzymuje świadczenie honorowe. Jak wynika jednak z najnowszych prognoz ZUS, w najbliższych latach liczba ta będzie dynamicznie wzrastać. Będzie się to natomiast wiązało z dynamiczne wzrostem wydatków z budżetu państwa.
Eksperci Instytutu Emerytalnego zwracają uwagę na konieczność uregulowania świadczeń. Ich zdaniem, przepisy powinny być jasne i nie budzić wątpliwości co do tego, kto i na jakich warunkach powinien otrzymywać świadczenie dla stulatków.
Świadczenie honorowe. Jak je otrzymać?
Osoby otrzymujące emeryturę lub rentę z ZUS, które mają powyżej 100 lat, nie muszą składać żadnego wniosku w celu dostania świadczenie honorowego. W takim wypadku zakład przyznaje wsparcie z urzędu.
Inaczej wygląda sytuacja u stulatków, którzy nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS. Te osoby muszą złożyć wniosek o świadczenie do zakładu wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia.