W bibliotece białostockiej uczelni przedstawiciele tych jednostek podpisali umowę o współpracy. Zakłada ona między innymi, że studenci Akademii Teatralnej będą korzystać z laboratoriów i sprzętów Politechniki, czyli na przykład będą wykonywać lalki na drukarkach 3D.
Dotyczy przede wszystkim pracowników i studentów Wydziału Architektury i Wydziału Mechanicznego, ale liczymy, że w przyszłości będzie rozszerzona też na inne nasze wydziały. Ta umowa pozwoli nam wspólnie rozwijać się w zakresie nowych technologii dydaktycznych, nowych możliwości, jeśli chodzi o działalność artystyczną i naukową. Okazuje się, że nasze uczelnie wiele łączy, jeśli chodzi o działalność misyjną, zatem warto połączyć nasze potencjały, warto wymienić się infrastrukturą, doświadczeniami, a wszystko to po to, żeby rozwinąć się jeszcze bardziej i myślę, że rozsławić nasz region, pozwolić pokazać potencjał obu uczelni szerszej publiczności i osiągnąć oczekiwany efekt synergii
- mówi rektorka Politechniki Białostockiej, profesor Marta Kosior-Kazberuk.
Wspólne projekty
Pierwszy wspólny projekt uczelni już 15 kwietnia. Podczas festiwalu Scena Jutra rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Wiesław Czołpiński i Maciej Popławski z Laboratorium Rzeczywistości Rozszerzonej na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej poprowadzą ilustrowany wykład "Wyobraźnia jako pomost między technologią a sztuką w teatrze formy". Opowiedzą między innymi o technologiach animacyjnych czy o antropomorfizacji przedmiotów poprzez animację.
Natomiast w październiku Akademia Teatralna w Warszawie organizuje sympozjum naukowe poświęcone wykorzystaniu nowych technologii w sztuce, w którym będą uczestniczyć pracownicy białostockiej uczelni.
Studenci Akademii Teatralnej mogą wziąć udział w ożywianiu i teatralizowaniu przestrzeni najbliższych East Design Days na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Projekty długofalowe to wykorzystanie nowoczesnych metod cyfrowych w sztuce oraz obszar dotyczący mechatroniki i animatroniki. To są rzeczy, które nas bardzo interesują i wydaje się, że z obu stron jest duże zainteresowanie i ciekawość, co z tego może wyjść
- mówi profesor Artur Dwulit, prorektor do spraw Filii w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie.
Efekty artystyczno-inżynieryjnej współpracy zobaczymy także podczas Festiwalu Lalka-nie-lalka, który już w przyszłym roku. A przedsmak takiego widowiska da wam film, który znajdziecie na YouTubie Politechniki Białostockiej.