Rynek pracy 2023
Na początku 2023 r. pojawiły się nowe dane na temat zatrudnienia w Polsce. Wynika z niego, że na rynku są tysiące miejsc pracy. W badaniu „Barometr zawodu” widzimy, że obecnie na wagę złota są ci, którzy mają fach w ręku. Co więcej, zapotrzebowanie na zawody zdefiniowane utrzymuje się już od dłuższego czasu, a pandemia w ostatnich latach tylko pogłębiła problem.
Tych pracowników szukają pracodawcy
Z tegorocznego badania „Barometr zawodów” jasno wynika, że w całej Polsce aż w 27 zawodach brakuje specjalistów. Przyczyną deficytu jest fakt, że średnio co roku z rynku pracy ubywa od 150 do 200 tys. pracowników. Okazuje się, że zdecydowanie więcej osób przechodzi na emeryturę niż zaczyna swoja karierę. Winny takiej sytuacji jest również system edukacji, który przez ostatnie lata kształcił głównie humanistów, a obecnie sytuacja na rynku pracy potrzebuje innych fachowców. Kogo konkretnie? Jakich pracowników szukają pracodawcy? W której branży są tysiące wolnych etatów?
Lista zawodów, w których znajdziesz pracę:
- cieśla,
- dekarz,
- elektryk,
- kucharz,
- mechanik,
- monter instalacji budowlanych,
- murarz,
- tynkarz,
- operator i mechanik sprzętu do robót ziemnych,
- operator obrabiarek skrawających,
- spawacz,
- ślusarz,
- lekarz,
- pielęgniarka,
- położna,
- psycholog,
- kierowca,
- pracownik budowlany,
- nauczyciel,
- księgowa.
Barometr zawodu – co to?
„Barometr zawodów” to ogólnopolskie badanie, przygotowywane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na zlecenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. To prognoza zapotrzebowania na pracowników w 2023 roku, która wskazuje, które zawody są deficytowe, w równowadze i nadwyżkowe.
Źródło: Personnel Service