Prawo jazdy 2020: Ważne zmiany. Jazda bez prawa jazdy możliwa już w 2020 roku [04.09.2020]
Ten przepis niektórzy określali w Polsce jako rewolucyjny. Po szeregu zapowiedzi i poprawek wiadomo, kiedy oficjalnie wejdzie w życie możliwość jazdy bez posiadania prawa jazdy przy sobie. Chodzi oczywiście o plastikowy dokument, który musimy okazywać np. w trakcie kontroli drogowej.
Zobacz też: Prawo jazdy 2020. Będzie można jeździć autem bez prawa jazdy. Rewolucja w prawie drogowym
W myśl nowych przepisów jeszcze w tym roku nie będzie to potrzebne, a wszelkie niezbędne dokumenty posiadać mamy w telefonie komórkowym.
Od kiedy jazda bez prawa jazdy?
Prawo jazdy w telefonie będziemy mogli "wozić" od 5 grudnia. Minister cyfryzacji Marek Zagórski podpisał 4 września dokument, dzięki któremu staje się to możliwe. Co to oznacza dla kierowców? Jak od 5 grudnia 2020 roku przebiegać będą kontrole i jak powinni się do nich przygotować kierowcy?
Prawo jazdy online, czyli telefon zamiast "prawka"
Wyczekiwane przez wielu kierowców zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Zgodnie z nim 3 miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.
Co od grudnia będzie potrzebne zamiast prawa jazdy, aby sprawnie przejść policyjną kontrolę? Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w aplikację mObywatel. Każdy kierowca znajdzie tam zakładkę mPojazd - prawo jazdy online, ale w rozszerzonej wersji, w której zawarte będą wszystkie dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdy.
- Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów – tłumaczy minister cyfryzacji. - A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd.
Prawo jazdy 2020: Jak będzie wyglądać kontrola "bez prawka"?
W trakcie policyjnej kontroli wszelkie niezbędne informacji uzyskamy i przedstawimy, korzystając z telefonu i aplikacji mObywatel. Usługa mPojazd pokazuje również informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu, w tym m.in.:
- nazwę ubezpieczenia,
- serię i numer polisy,
- okres ubezpieczenia oraz jego wariant.
Co ważne, aplikacja przypomina o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu. Na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli kierowcom komunikat z przypomnieniem.
W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się także możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych.
Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by ją uruchomić.
W zależności od tego, z jakiego telefonu korzystacie, można ją pobrać ze sklepu Google Play lub App Store.