Region

Poznaliśmy najbiedniejsze gminy w Podlaskiem! Tu mieszkańcy mają poważny problem

2024-05-29 15:15

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w Polsce obserwuje się niepokojący trend wymierania wsi i mniejszych miejscowości. Sytuacji nie pomaga na pewno słaby dostęp do pracy na obrzeżach oraz tragiczny stan komunikacji publicznej. Jak to wygląda na Podlasiu? Które gminy w Podlaskiem są najbiedniejsze? Najnowszy ranking przygotowaliśmy na podstawie zestawienia czasopisma “Wspólnoty”.

Ranking "Wspólnoty". Te gminy w Polsce są najbiedniejsze

Pod koniec października 2023 r. czasopismo „Wspólnota” opublikowało najnowszy ranking najbogatszych samorządów w Polsce. Bogactwo przedstawiono w nim w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W zestawieniu znajdziemy kilka kategorii, w tym:

  • miasta wojewódzkie, 
  • miasteczka, 
  • miasta na prawach powiatu, 
  • powiaty, 
  • gminy. 

W kategorii gminy najbogatsza okazała się Kleszczów - 29 425,54 zł per capita, a tuż za nią są Rewal – 17 393,29 zł, a podium zamyka Sulmierzyce z dochodem per capita w wysokości 13 320,97 zł. Tak sytuacja wygląda w przypadku tych najlepszych miejsc, a jak w najgorszych? Najbiedniejszą gminą w Polsce zostało Jasło z dochodem per capita w wysokości 3 188,09 zł. Na drugim miejscu uplasowała się Wólka - tam dochód per capita wyniósł 3193,69 zł. Ostatni stopień podium przypadło gminie Szczytno w warmińsko-mazurskim województwie. Tam dochód per capita wyniósł 3406,84 zł. Jak w zestawieniu uplasowały się miasteczka z województwa podlaskiego?

Najbiedniejsze gminy w Podlaskiem. Stąd ludzie uciekają!

W rankingu „Wspólnoty” gminy z województwa podlaskiego nie zajęły wysokich lokat. Te najbiedniejsze uplasowały się prawie na szarym końcu ogólnopolskiego zestawienia. W rankingu “Wspólnoty” nie brakuje jednak zaskoczeń. Wśród TOP 10 najbiedniejszych gmin na Podlasiu znajdziecie bowiem gminy doskonale znane większości mieszkańców regionu.

Jakie są najbiedniejsze gminy w naszym regionie? Odpowiedź w galerii poniżej.

Podlaskie. Papierosowa kontrabanda w ładunku węgla drzewnego