Ciekawostki

Podlaska wieś znana jest z nietypowej nazwy. Jest słynna na całą Polskę!

2024-10-28 11:50

Jest na Podlasiu pewna wieś, która pod koniec lat 90. XX wieku zasłynęła w całym kraju z powodu swojej nietypowej nazwy. To właśnie tam toczy się akcja jednego z najsłynniejszych filmów o województwie podlaskim. Mowa o położonym w powiecie białostockim Królowym Moście, zamieszkanym przez prawie 100 osób. Co ciekawe, historia terenów należących dziś do gminy Gródek sięga jeszcze czasów króla Zygmunta Augusta. Wiele osób najbardziej zastanawia, skąd wzięła się nazwa miejscowości. Sprawdźcie w przygotowanym materiale.

Królowy Most. Malutka wieś na Podlasiu, o której wie cała Polska

Województwo podlaskie ma na swoim terenie kilka miast i wsi, których historia sięga niepamiętnych czasów, a w tle można spotkać królów Polski lub osób z jego bliskiego otoczenia. Miejscowości te słyną często ze swoich zabytków, produktów czy lokalnej kultury. A niekiedy z konstrukcji budowlanych! Są też i takie, które zasłynęły na całą Polskę dzięki nietypowej nazwie. Przykładem takiej miejscowości jest malutka wieś Królowy Most. Skąd wzięła się nazwa miejscowości? Zgodnie z legendą most na Płosce miał powstać w ciągu jednej nocy na polecenie samego Zygmunta Augusta, który podczas podróży do Wołkowyska miał zatrzymać się gdzieś w pobliżu obecnego Królowego Mostu. Jej wcześniejsze nazwy też były ciekawe, bo chodzi tu o Annopol i Janopol. Przez Królowy Most prowadzą szlaki turystyczne: 

  • Szlak Wzgórz Świętojańskich, 
  • Szlak Napoleoński.

Bez dwóch zdań jednak, o malutkiej (około 100 mieszkańców) wsi na Podlasiu nikt by nie usłyszał nawet w województwie podlaskim, gdyby nie Jacek Bromski, który właśnie w tej miejscowości osadził akcję swojej słynnej serii filmów “U Pana Boga za piecem”. M.in. tutaj nakręcono kilka scen tych produkcji.

Królowy Most. Co warto zobaczyć w okolicy?

Królowy Most znany z nietypowej nazwy nie może pochwalić się wieloma zabytkami. Na uwagę zasługuje zabytkowy, drewniany kościół pw. Świętej Anny. Wzniesiony w 1880 roku kościół jest cennym przykładem architektury sakralnej regionu. No i oczywiście słynny most o którym pisaliśmy wyżej. Poza tym w okolicach tej miejscowości znajdują się liczne ścieżki przyrodnicze i edukacyjne, a z uwagi na bliskie położenie Puszczy Knyszyńskiej można stąd wybrać się na długie wycieczki.

Białystok i okolice znasz jak własny portfel? Sprawdź się w naszym quizie

Pytanie 1 z 10
Nazywany jest uśmiechniętym, stoi w samym centrum miasta. Chodzi o: