Białystok. Pierwsze przyszkolne obserwatorium astronomiczne już działa! Otwarto je przy VII LO [ZDJĘCIA]

i

Autor: Adam Ludwiczak/ UM Białystok Białystok. Pierwsze przyszkolne obserwatorium astronomiczne już działa! Otwarto je przy VII LO [ZDJĘCIA]

Pierwsze przyszkolne obserwatorium astronomiczne już działa! Otwarto je przy VII LO [ZDJĘCIA]

2022-10-05 14:30

Pierwsze przyszkolne obserwatorium astronomiczne otwarto w środę 5 października w Centrum Animacji Kultury „Wierzbowa” przy VII Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Kto może z niego korzystać? Dowiesz się z naszego materiału.

Obserwatorium astronomiczne przy VII LO

Pierwsze przyszkolne obserwatorium astronomiczne to jednocześnie druga pracownia astronomiczna w województwie. Kopuła obserwatorium przy VII Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku została wyposażona w nowoczesny sprzęt do obserwacji astronomicznych. Zainstalowano tu wielofunkcyjny teleskop służący zarówno do obserwacji słońca, jak i obiektów nocnego nieba – planet, mgławic, galaktyk, gromad gwiazd, itd.

Na oczach policji przejechał rowerem przez zamknięty przejazd kolejowy

Tuba lunety została zamontowana na specjalnym napędzie wyposażonym w silniki umożliwiające automatyczne śledzenie ciał niebieskich zgodnie z ruchem obrotowym Ziemi, dlatego podczas obserwacji obraz obiektu „nie ucieka” z pola widzenia. Zamontowano także aparaturę do retransmisji i rejestracji obrazów z teleskopu. Obraz światłowodem przesyłany jest do auli i wyświetlany na dużym ekranie lub do sali bezpośrednio pod kopułą i prezentowany na ekranie monitora.

Obserwatorium astronomiczne – kto może korzystać?

Z możliwości obserwatorium i Centrum Animacji Kultury „Wierzbowa” mogą korzystać zarówno uczniowie liceum, jak i wszyscy inni zainteresowani – po uzgodnieniu z dyrekcją VII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Centrum Animacji Kultury „Wierzbowa”

Centrum Animacji Kultury „Wierzbowa” oddane zostało do użytku wiosną 2021 roku. W ramach inwestycji powstał 3-kondygnacyjny budynek, w którym znajdują się: sala widowiskowo-teatralna z zapleczem technicznym, szatnią, garderobą damską i męską, reżyserką oraz pomieszczenia gospodarcze i sanitarne. Z ostatniej kondygnacji jest wejście do obrotowej kopuły obserwatorium astronomicznego, znajdującej się na dachu budynku. Pod obserwatorium powstała sala edukacyjna. Łączny koszt inwestycji to ponad 4,1 mln zł.