Nowy termin kwalifikacji wojskowej! Sprawdź, kiedy możesz zostać wezwany przez MON

i

Autor: Adam STASKIEWICZ/East News Na zdjęciu badanie lekarskie podczas komisji wojskowej

Nowy termin kwalifikacji wojskowej! Sprawdź, kiedy możesz zostać wezwany przez MON

2023-02-11 15:41

Kwalifikacja wojskowa w 2023 r. nie wystartuje we wcześniej zakładanym terminie. Według najnowszego rozporządzenia do komisji dziewiętnastolatkowie i pozostałe osoby będą musiały zgłosić się dopiero 17 kwietnia. Jaka jest przyczyna zmiany? Kto konkretnie będzie musiał odbyć kwalifikację wojskową? O tym przeczytasz w artykule poniżej.

Kwalifikacja wojskowa 2023 – terminy

Informacja o nowym terminie kwalifikacji wojskowej w 2023 r. jest zaskakująca dlatego, że z pierwotnego projektu wynikało, iż potrwa ona 60 dni: od 3 kwietnia do 30 czerwca 2023 r. Nowa wersja ustawy przewiduje, że kwalifikacja rozpocznie się 17 kwietnia i potrwa do 21 lipca 2023 r. Wobec tego łącznie obejmie ona 66 dni roboczych, z wyłączeniem 2 maja i 9 czerwca.

Jaka jest przyczyna takiej gwałtownej zmiany? Jak uzasadnia MON: przede wszystkim chodzi o egzaminy maturalne. Resort przekonuje również, że rozpatrzył również wnioski kierowane przez wojewodów. Proponowany termin kwalifikacji jest też związany z wejściem w życie aktów wykonawczych związanych m.in. z przygotowaniem i organizacją kwalifikacji wojskowej.

Wezwanie do wojska 2023 – jakie roczniki?

W 2023 r. wezwanie do wojska dostanie 230 tys. osób. Jakie roczniki będą musiały zgłosić się do kwalifikacji wojskowej? Zgodnie z projektem chodzi o:

  • mężczyzn urodzonych w 2004 r.;
  • mężczyzn urodzonych w latach 1999—2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • kobiety urodzone w latach 1999-2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowe;
  • kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub naukę w w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust 7 ustawy o obronie Ojczyzny (kierunki: lekarski, weterynaryjny, pielęgniarski, psychologiczny, analityki medycznej, ratownictwa medycznego).
  • osoby, które w latach 2021 i 2022:
  1. ostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia;
  2. zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (B12 lub B24), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej.

Źródło: prawo.pl