Jak poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku, kościół parafialny pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kuczynie (powiat wysokomazowiecki) został wzniesiony w latach 1888-1893 według projektu warszawskiego architekta Jana Hinza, z fundacji Joanny z Wulfersów. Budowę kościoła prowadzono dzięki staraniom ich córki Joanny Ostrowskiej. Pracami kierował inżynier powiatowy Stefan Kucharzewski, zaś nadzór sprawował inżynier gubernialny Adam Skowroński.
- Kościół parafialny p.w. Zmartwychwstania Pańskiego w Kuczynie w typie tzw. wiejskiej katedry, stanowi cenny w skali regionu i kraju neogotycki obiekt sakralny, którego architektura reprezentuje wysoki poziom artystyczny - wskazuje w decyzji wpisu do rejestru prof. dr hab. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków.
Przedmiotowy kościół to obiekt wybudowany w stylu neogotyckim, murowany z czerwonej cegły, nietynkowany, na kamiennym cokole, trójnawowy. Świątynia została założona na rzucie prostokąta, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium.
Ogrodzenie z bramami i kostnicą nawiązują stylowo do architektury świątyni. Stanowią uzupełnienie neogotyckiej kompozycji kościoła. Poprzez materiał ich wykonania, mowa o czerwonej cegle, oraz zastosowaniu w ich strukturze elementów takich jak ostrołuki i blendy, obiekty te korespondują ze sposobem dekoracji elewacji świątyni.
Źródło: WUOZ w Białymstoku