Nowa siedziba biblioteki UwB gotowa! Inwestycja kosztowała ponad 30 mln [ZDJĘCIA]

2021-06-17 13:11

Nowa siedziba biblioteki Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie znajduje się wypożyczalnia, czytelnia, wewnętrzny dziedziniec i magazyn na 1 mln woluminów, została oddana do użytku - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej. Budowa trwała dwa lata. Inwestycja kosztowała ponad 30 mln zł.

Uniwersytet w Białymstoku od jakiegoś czasu starał się o budowę nowego gmachu biblioteki, po sprzedaży dotychczasowego budynku związanej z przenosinami części wydziałów na kampus uczelni. Pierwszy przetarg było trzeba unieważnić ze względu na to, że oferty przewyższały kwotę, jaką na ten cel chciała przeznaczyć uczelnia. Udało się dopiero w drugim przetargu, który obejmował nie tylko budowę biblioteki, ale też obserwatorium, o którego powstanie UwB również zabiegał. Cała inwestycja kosztowała blisko 38 mln zł, budowa biblioteki - 30 mln zł. Została dofinansowana ze środków resortu edukacji i nauki

- Biblioteka staje się kolejnym elementem jednego wielkiego kampusu - mówił podczas konferencji prasowej rektor UwB prof. Robert Ciborowski. Powiedział, że minęło "parę dobrych lat" od sprzedaży dotychczasowego budynku biblioteki (obecnie mieści się tam Książnica Podlaska), który - jak podkreślił - jest nowoczesnym budynkiem, z ogromną przestrzenią woluminów, jednak był słabo dostępny komunikacyjne.

- Tutaj, po pierwsze - jest to już razem z kilkoma wydziałami uniwersytetu, po drugie - zamierzamy również zapraszać tutaj mieszkańców miasta i regionu, aby mogli z tego korzystać  - mówił Ciborowski. Dodał, że biblioteka jest połączona z kilkoma innymi budynkami znajdującymi się na kampusie dostępnych dla wszystkich jak Uniwersyteckie Centrum Kultury, Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze czy planetarium.

Raport z Anteny 17.06

Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckie im. Jerzego Giedroycia dr. hab. Piotr Chomik zwrócił uwagę, że nowa siedziba biblioteki to nowoczesny, przestronny budynek. Dodał, że zmieniły się warunki pracy dla pracowników. - Myślimy teraz, by (budynek) stał się dostępny nie tylko dla studentów, pracowników uczelni, ale także dla mieszkańców miasta - dodał.

Chomik poinformował, że z wypożyczalni będzie można korzystać za kilka dni, natomiast czytelnie będzie dostępna od października. Przypomniał, że zarówno z wypożyczalni, jak i czytelni może korzystać każdy zainteresowany.

Nowa siedziba biblioteki uniwersyteckiej ma ponad 3 tys. metrów kw. powierzchni, będzie można w niej pomieścić 1 mln woluminów. Jak mówił Chomik podczas oprowadzania dziennikarzy po budynku, obecnie w magazynach znajduje się ponad 600 tys. książek i czasopism, a w czytelni 80 tys. woluminów.

Biblioteka została zbudowana na planie pięciokąta, jest dwupiętrowa. Bryła nawiązuje do budynków kampusu. Na parterze znajduje się magazyn o powierzchni ponad 850 m kw. Na tym poziomie są też pokoje pracy dla pracowników. Główną częścią na piętrze jest atrium - zielone miejsce do wspólnego spędzania czasu, stąd jest dostęp do czytelni z antresolą, sali konferencyjnej oraz szkoleniowej. W nowej bibliotece znajdzie się też gabinet urodzonego w Białymstoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego; obecnie trwa przenoszenie eksponatów.

Nowy kampus UwB otwarto w 2015 roku, ale zajęcia odbywały się tam już w 2014 roku. To największa inwestycja w dziejach uczelni; koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny.

Ciborowski pytany przez PAP o kolejne inwestycje, powiedział, że w najbliższych planach jest przeniesienie kolejnych wydziałów i instytutów. Chodzi m.in. o wydział filologiczny, historii oraz ekonomii. Na terenie kampusu miałyby powstać dwa budynki, budowa ma zostać ze środków własnych uczelni i pochodzących ze źródeł zewnętrznych.(PAP)