Spis treści
- Matura 2023. Co się zmieni w nowej maturze? [25.08.2020]
- Nowa matura: Zmiany na egzaminie ustnym
- Jak będzie wyglądać nowa matura 2023?
- Matura 2023: Jakie zmiany w maturze pisemnej?
- Nowa matura będzie łatwiejsza?
Matura 2023. Co się zmieni w nowej maturze? [25.08.2020]
Wiele wskazuje na to, że nowa matura może wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczasowa. Macrin Smolik, szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” poinformował, że CKE szykuje zmiany na maturze 2023. Ich celem jest poprawa wyników, które w tym roku nie są zadowalające.
Matura 2020. PRZECIEKI na Podlasiu? CKE zgłosiła sprawę. Minister wydał decyzję
Jak miałyby wyglądać planowane zmiany? Najbardziej kontrowersyjnym jest fakt, że uczniowie przystępujący do egzaminu dojrzałości mieliby znać część pytań jeszcze przed maturą. Dotyczy to szczególnie języka polskiego.
Nowa matura: Zmiany na egzaminie ustnym
– Między innymi będzie jawna pula pytań, które mogą pojawić się na egzaminie ustnym – oznajmił szef CKE. – Planujemy, żeby maturzyści losowali dwa zagadnienia. I jedno będzie z tej puli publicznej. To będą zadania dotyczące lektur.
Jak będzie wyglądać nowa matura 2023?
Według szefa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej jednym z najbardziej niepokojących faktów na maturze 2020 było to, że uczniowie nie znają lektur. Zmiany w egzaminach dojrzałości mają niejako wymusić tę znajomość. Maturzysta, który jej nie posiada, prawdopodobnie nie zda matury 2020.
Matura 2023: Jakie zmiany w maturze pisemnej?
Co dokładnie zmieni się na maturze 2023? Na razie wśród nowych rzeczy wymienia się m.in.:
- wprowadzenie dyktanda,
- podział arkusza maturalnego na 3 części,
- dołączenie do akursza antologii poezji.
Matura 2020. MEMY o Podlasiu po przeciekach. Śledztwo w sprawie "Wesela" [ZDJĘCIA]
Nowa matura będzie łatwiejsza?
Czy powyższe zmiany sprawią, że matura 2023 będzie łatwiejsza, a wyniki – lepsze? To się okaże, o ile proponowane modyfikacje w ogóle wejdą w życie.
Wyniki matury 2020 uczniowie poznali 11 sierpnia. W tym roku egzamin dojrzałości zdawali później ze względu na pandemię COVID-19. Tegoroczne matury zdało tylko 74% uczniów. Do poprawki może przystąpić tylko 17,2%. Oznacza to, że pozytywnego wyniku na maturze nie uzyskało w 2020 roku 8,2% zdających.