9 cudownych źródełek na Podlasiu. Przez wieku chroniły przed epidemiami
Cudowne źródełka na Podlasiu od wieków chroniły i uzdrawiały mieszkańców regionu. To miejsca kultur, gdzie wielu wiernych rusza z nadzieją na odzyskanie zdrowia. Gdzie się znajdują? Oto 9 cudownych źródełek na Podlasiu otoczonych kultem, które pomagały mieszkańcom m.in. w czasie panujących w regionie epidemii.
9 cudownych źródełek na Podlasiu. Przez wieku chroniły przed epidemiami
Cudowne źródełka na Podlasiu od wieków chroniły i uzdrawiały mieszkańców regionu. To miejsca kultur, gdzie wielu wiernych rusza z nadzieją na odzyskanie zdrowia. Gdzie się znajdują? Oto 9 cudownych źródełek na Podlasiu otoczonych kultem, które pomagały mieszkańcom m.in. w czasie panujących w regionie epidemii.
Krynoczka k. Hajnówki. Parafia Dubiny
Święta Krynoczka, czyli święte źródełko, znajduje się na terenie Puszczy Białowieskiej, 3 kilometry od Hajnówki. Jest ono miejscem dorocznych pielgrzymek na uroczystość Świętej Trójcy. W pobliżu stoi wzniesiona w 1846 drewniana cerkiew pod wezwaniem Świętych Braci Machabeuszy należąca do parafii Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Dubinach. Przy studzience (znajdującej się obecnie pod wiatą) zbudowano w 1848 z ofiar miejscowych wiernych niewielką drewnianą kaplicę.
Studzieniczna k. Augustowa
Samodzielna wieś Studzieniczna szczyci się zabytkowym kosciołem drewnianym ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt, a także kaplica Najświętszej Marii Panny, do której prowadzi wąska grobla z 1920.
W kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Obok niej znajduje się studnia, według miejscowej legendy zawiera ona "cudowną wodę, która leczy choroby". Od tej właśnie studni pochodzi nazwa jeziora oraz miejscowości.
Do Studzienicznej rokrocznie wyrusza wiele pielgrzymek z całej Polski, również turystów, których w Augustowie nie brakuje w okresie wakacyjnym.
Hodyszewo. Krynica
Nazywane potocznie Krynicą źródełko w Hodyszewie kojarzone jest przede wszystkim z kultem Matki Boskiej. Rokrocznie przyciąga pielgrzymów poszukujących spokoju i wyciszenia. Niegdyś wytrysnęło tutaj źródło związane z objawieniem ikony Matki Bożej.
To tutaj, prawdopodobnie na jednym z drzew, został umieszczony wizerunek Maryi, który najpierw osadzono w kapliczce, a potem, z racji coraz liczniejszych pielgrzymek, przeniesiono do niewielkiej cerkwi.
Krynicę niejednokrotnie remontowano i odbudowywano, m.in. po wojnach. Dziś nabrała pięknego wyglądu, przyciągając coraz więcej wiernych, szczególnie w okresie letnim.
Koterka nad Bugiem
W pobliżu niebieskiej cerkwi w Koterce znajduje się otoczone kultem źródełko, nad którym wzniesiono wiatę. W XIX wieku miało tutaj dojść do objawienia maryjnego, które sprawiło, że powstało tutaj miejsce kultu. Matka Boża objawić się miała miejscowej chłopce Eufrozynie Iwaszczuk na uroczysku Koterka, gdzie kobieta zbierała szczaw, zamiast w dniu świątecznym udać się do cerkwi.
Koterka położona jest na terenie powiatu siemiatyckiego, niedaleko granicy z Białorusią.
Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej
Nie jest to co prawda stricte źródełko, jednak występuje w nim energia przyspieszająca regenerację organizmu oraz wibracje, w obliczu których człowiek po prostu dobrze się czuje. Wg badaczy niegdyś spotykać się mogły tutaj słowiańskie plemiona, modląc do bóstw o siły oraz zdrowie do walki z przeciwnikami.
Miejsce mocy odkryto całkiem niedawno, bo w styczniu 1993 roku, dlatego wciąż jest miejscem badań. Znajduje się zaraz przed wjazdem do Białowieży, jadąc od strony Hajnówki.
Miękisze niedaleko Bielska Podlaskiego
Źródełko i wybudowana nad nim kapliczka przez lata były obiektami sporu z właścicielem terenu. Po wodę przyjeżdżają tu ludzie z całej okolicy. Wśród wyznawców prawosławia źródełko w Miękiszach jest najsłynniejszym po Grabarce miejscem kultu.
Święta Woda. Wasilków
Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie owiane jest licznymi nieprawdopodobnymi legendami sięgającymi czasów średniowiecza. Słynie nie tylko z uzdrawiającej mocy, ale i charakterystycznej Góry Krzyży. Co roku odbywają się w Świętej Wodzie ważne uroczystości odpustowe i związane z kultem Matki Boskiej.
Sanktuarium znajduje się niedaleko Wasilkowa, w miejscowości Święta Woda, przy ul. Rabczyńskiego 2.
Piatienka. Parafia Topolany
Na terenie parafii w Topolanach znajduje się jedno z ważniejszych miejsc prawosławnego kultur w województwie podlaskim. Nad świętym źródełkiem stoją cerkiew cmentarna oraz kaplica. W 10. piątek po Wielkanocy przypada tutaj największe święto, w trakcie którego do Piatienki wędrują tłumy wiernych, modląc się o zdrowie swoje i swoich bliskich.
Święta Góra Grabarka
Grabarka jest najważniejszym miejscem kultu prawosławnego nie tylko w Podlaskiem, ale i w całej Polsce. Znajdują się tutaj utworzony w 1947 monaster żeński Świętych Marty i Marii, a także 3 klasztorne cerkwie, cmentarz czy 2 domy pielgrzyma. Wszystkie budynki tworzą kompleks Grabarka-Klasztor.
Według legendy nieznany z nazwiska mieszkaniec Siemiatycz dostąpił podczas epidemii cholery objawienia, w czasie którego usłyszał, że jedyną drogą ratunku jest udanie się na górę Grabarkę z krzyżem. Opowiedział swój sen parochowi parafii unickiej, ks. Pawłowi Smoleńskiemu, który uznał ten sen za objawienie Boże i zaprowadził ludność miasta na wzgórze, spod którego wypływał strumień. Uciekinierzy, którzy napili się wody ze strumienia, ocaleli. Legenda mówi, że po tym wydarzeniu nikt więcej nie zmarł w wyniku choroby. W tym samym roku ludzie ocaleni z zarazy wznieśli na górze drewnianą kaplicę jako podziękowanie za życie.
Grabarka znajduje się niedaleko Siemiatycz.