"Wyślij pocztówkę do babci". Historia muralu
Słynny mural powstał w czerwcu 2019 roku i z miejsca stał się wizytówką miasta. Był on elementem promocyjnym białostockiego festiwalu Up To Date. Wykonany przez artystów z warszawskiego Good Looking Studio, na podstawie wspólnego projektu Jana Estrady-Osmyckiego oraz zespołu kreatywnego FUTD, trafił także szybko do oficjalnego szlaku białostockich murali.
CZYTAJ TAKŻE: Lato w Białymstoku. Tak mieszkańcy stolicy Podlasia świętują wakacje [ZDJĘCIA]
Malowidło przedstawiało nieżyjącą już panią Eugenię. Jego ideą było przypomninanie jak ważne są relacje z bliskimi, szczególnie tymi najstarszymi.
Jednakże po dwóch latach dzieło musiało zniknąć ze ściany budynku, bo konieczne było planowane docieplenie budynku. Mural został tym samym zakryty.
Kiedy powrót słynnego muralu? Znamy datę
Zniknięcie muralu z miejskiej przestrzeni wywołało spore poruszenie wśród mieszkańców, którzy domagali się jego przywrócenia. Jako że budynek, na którym się znajdował należy do urzędu marszałkowskiego, w sprawę zaangażował się sam marszałek Artur Kosicki. Obiecał wtedy, że dołoży wszelkich starań, by mural powrócił na swoje pierwotne miejsce.
Po dwóch latach wydaje się, że deklaracje marszałka w końcu się urzeczywistnią.
W wyniku niezbędnych prac remontowych budynku, zniknął z niego mural "Wyślij pocztówkę do Babci". Wtedy też złożyłem publicznie obietnicę, że mural wróci na swoje miejsce. Słowa dotrzymałem. Mam nadzieję, że mural do końca lipca wróci na ścianę przy ulicy Skłodowskiej i będzie wspaniałą atrakcją turystyczną regionu i nośnikiem wielkiego przesłania - powiedział marszałek Kosicki.
Przedsięwzięcie zostanie dofinansowane przez samorząd kwotą 158 tys. zł.
Wielki powrót muralu "Wyślij pocztówkę do babci". Będą zmiany
Na nowej wersji muralu mają pojawić się drobne modyfikacje. Będą one miały jednak znaczący wydźwięk, szczególnie dla naszego regionu.
Autorzy postanowili nie wykluczać tym razem dziadków, więc na ścianie pojawi się też napis zachęcający do kontaktu z dziadkami. Dodatkowo pocztówka będzie teraz wysyłana "dla" babci, a nie "do" babci. Wszystko po to, żeby zaakcentować kultowy już podlaski regionalizm.
CZYTAJ TAKŻE: Rozpoczął się remont Skweru Pawła Bogdana Adamowicza w Białymstoku
Bardzo się cieszę, że mural z babcią Gienią wraca na jakże widoczną ścianę. Gdy zabieraliśmy się do realizacji tego pomysłu, nie wierzyliśmy, że uda nam się zrealizować go na tak reprezentatywnej ścianie, tak widocznej, tak rzucającej się w oczy z tylu punktów w mieście - powiedział Jędrzej Dondziło, prezes Stowarzyszenia Pogotowie Kulturalno-Społeczne i główny koordynator Up To Date Festival.
- Gdy się to udało, odbiór osób przyjeżdżających do Białegostoku był niesamowicie pozytywny, a mural wpisał się w naszą przestrzeń na stałe. Było nam ciężko zmierzyć z wiadomością, że będzie musiał on tymczasowo zniknąć z tej ściany. Od samego początku widzieliśmy, że będziemy stawali przed szansą odmalowania go - dodał.
"Wyślij pocztówkę dla babci i dziadka". Oficjalne odsłonięcie
Jak poinformował Jędrzej Dondziło, do realizacji muralu twórcy przystąpią jeszcze w lipcu.
"Wyślij pocztówkę do Babci", dzisiaj już "dla Babci", to jest kult tej ziemi. Bliskość jest bardzo ważna i jest na tapecie, bo ludziom jest ciężko, ludziom jest trudno być samemu. A "Pocztówka dla Babci" służy temu, by utrzymywać więź - podkreślił Cezary Chwicewski, dyrektor kreatywny Up To Date Festival.
Oficjalne odsłonięcie muralu zaplanowano na początek sierpnia.