Najnowsze dane są dostępne dzięki interpelacji posła Konfederacji Stanisława Tyszki. W odpowiedzi otrzymał on informacje, że w 2022 r. polskie państwo otrzymało z tytułu podatku od deszczu 7,6 mln zł. A tendencja jest wzrostowa, dlatego należy spodziewać się jeszcze większych kwot. O co chodzi z podatkiem od deszczu?
Podatek od deszczu – co to jest?
Opłata deszczowa, a konkretnie opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, została wprowadzona od 2018 r. na podstawie ustawy o prawie wodnym. Według twórców miała być ona odpowiedzią na coraz częstsze w Polsce susze i rozpocząć walkę z powszechną betonozą.
To danina płacona za zmniejszenie naturalnej retencji terenu przez zabudowanie go. Chodzi o zdolność gruntu do wchłaniania wód opadowych i roztopowych, która zmniejsza się, gdy działka zostaje zabudowana czy w inny sposób zabetonowana (np. ziemię pokrywa parking).
Ile wynosi podatek od deszczu?
Opłata deszczowa jest naliczana od powierzchni obiektów, które uniemożliwiają ziemi wchłanianie wody deszczowej, w tym m.in.:
- powierzchni dachów budynków,
- powierzchni tarasów,
- powierzchni kostki brukowej na działce,
- powierzchni niepublicznych dróg i placów.
Podatek od deszczu – jak wyliczyć podatek?
Wysokość opłaty deszczowej to od 10 gr do 1 zł za metr kwadratowy nieruchomości. Dokładna stawka zależy od tego, czy na działce znajdują się obiekty retencjonujące wodę.
Kto płaci podatek od deszczu?
Podatek od deszczu muszą płacić wszyscy właściciele nieruchomości o powierzchni przekraczającej 3500 m kw. (objętych jedną księgą wieczystą), niepodłączonych do kanalizacji, na których z powierzchni biologicznie czynnej wyłączono (zabetonowano) więcej niż 70 proc. powierzchni. Jeśli te warunki nie są spełnione, podatek nie obowiązuje. Oznacza to, że w praktyce podatek od deszczu płacą głównie właściciele:
- sklepów wielkopowierzchniowych,
- dużych zakładów produkcyjnych,
- zespołów magazynów itp.
Podatek od deszczu – kto nie płaci?
Z opłaty w ramach podatku od deszczu zwolnione są dwa duże podmioty. Chodzi o:
- urzędy morskie,
- kościoły i związki wyznaniowe.