Koronawirus: Aplikacja kwarantanna domowa. Do kontroli wystarczy selfie

i

Autor: pixabay Koronawirus: Aplikacja kwarantanna domowa. Do kontroli wystarczy selfie

Koronawirus: Aplikacja kwarantanna domowa. Do kontroli wystarczy selfie

2020-03-24 7:24

Koronawirusa w Polsce nie każdy traktuje poważnie. Każdego dnia słyszymy o kolejnych przypadkach łamania domowej kwarantanny przez mieszkańców poszczególnych miast i województw. Nie pomagają prośby władz ani kontrole policji. Za złamanie zakazu opuszczania mieszkania w trakcie kwarantanny grozi kara do 5 tysięcy złotych, a nawet rok więzienia. Niektórzy uważają, że jest zbyt łagodna. Rząd rozpoczął właśnie udostępnianie nowej aplikacji: kwarantanna domowa na telefon ma pomóc skuteczniej kontrolować osoby łamiące kwarantanne, zwiększając ogólne bezpieczeństwo w walce z epidemią koronawirusa. Szczegóły na ESKA.PL.

Koronawirus: Aplikacja kwarantanna domowa na telefon

Wysłanie zdjęcia zamiast wizyty policjantów – tak dzięki aplikacji Kwarantanna domowa może wyglądać okres kwarantanny w 4 ścianach. Jest darmowa, bezpieczna i dostępna w sklepach Google Play i App Store. Polski rząd właśnie rozpoczął proces jej udostępniania.

Koronawirus na Podlasiu. Wycieczka do banku za 5 tys. zł. Mężczyzna złamał kwarantannę

Dlaczego powstała taka aplikacja? Kwarantanna domowa to jeden ze sposobów zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19 w Polsce. Objęte zostają nią osoby, u których występują objawy choroby lub też takie, które wróciły zzagranicy, z krajów, w których panuje obecnie epidemia wirusa. Z kwarantanną wiążą się pewne obowiązki. To m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym ją odbywamy. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo nam wszystkim, zarówno osobom objętym kwarantanną, jak i ich bliskim, czy sąsiadom.

Aplikacja kwarantanna domowa. Jak działa?

Aplikacja kwarantanna domowa ma pomóc lepiej realizować 2 główne cele:

  1. Zwiększać bezpieczeństwo, a więc ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa
  2. Wspierać osoby objęte kwarantanną domową.

W jaki sposób działa aplikacja? Oto krótkie wyjaśnienie ze strony Ministerstwa Cyfryzacji:

Wyobraźmy sobie następującą sytuację: wracamy z zagranicy i wjeżdżamy do Polski. Od razu, zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, zostajemy objęci obowiązkową 14-dniową kwarantanną domową. W praktyce wygląda to tak, że na granicy wypełniamy tzw. kartę lokalizacyjną, w której wpisujemy swoje dane, w tym m.in. adres (pod którym przejdziemy kwarantannę) oraz nasz numer telefonu.

Najważniejsze, aby w trakcie kwarantanny stale przebywać we wskazanym miejscu. To kwestia nie tylko odpowiedzialności, ale i solidarności. Wszystkim nam powinno zależeć na swoim i naszych bliskich zdrowiu.

Katowice podczas kwarantanny

Aplikacja kwarantanna domowa. Skąd ją pobrać i jak zainstalować?

W weryfikacji przestrzegania zasad kwarantanny na co dzień pomagają policjanci. Nie mogą być jednak zawsze i wszędzie. Dlatego, chcąc ułatwić im pracę, a także zapewnić, że przebywa się w domu, osoba objęta kwarantanną może w dowolnym momencie ściągnąć aplikację, np. z App Store czy Sklepu Google Play.

- Najlepiej zrobić to od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny – radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Nasza aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie. Można ją znaleźć w sklepach Google Play lub App Store – dodaje szef MC.  

Jak zainstalować aplikację kwarantanna domowa? 6 prostych kroków

  1. Ściągnij ją z App Store lub Sklepu Google Play na swój telefon.
  2. Zainstaluj aplikację na swoim urządzeniu. Aplikacja za zgodą Użytkownika korzysta z lokalizacji GPS, funkcji robienia zdjęć ze stemplem czasowym, rozpoznawania twarzy, możliwości wypełniania formularzy, wybierania połączenia z infolinią.
  3. Po zakończeniu instalacji poświęć chwilę na wypełnienie krótkiego formularza lokalizacyjnego. Bądź cierpliwy - wysłanie danych może chwilę potrwać. Jeśli masz problemy z przesłaniem danych, poczekaj 2–3 godziny i spróbuj ponownie
  4. Aktywuj aplikację za pomocą numeru telefonu.
  5. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS. WAŻNE! Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.
  6. I już! Działa! Zaraz po aktywacji aplikacji dostaniesz zadanie… Jakie? Zrobienie sobie zdjęcia. Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Po co jest Ci potrzebne?
Sonda
Jaki jest Twój najlepszy sposób na walkę z domową nudą?

Aplikacja kwarantanna domowa. Kontrola przez selfie

Aplikacja aktywowana. Co dalej?

Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób – które zainstalowały i aktywowały aplikację kwarantanna domowa - docierać będzie SMS, a w nim prośba o wykonanie zadania. Bardzo prostego i zawsze takiego samego. Zrobienia selfie.

Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Pomoże w tym zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne. To do niego będą porównywane kolejne przesłane fotografie.

- Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie  będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane – zapewnia szef MC.

Aplikacja kwarantanna domowa. 20 minut na selfie

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykona zdjęcia, będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Warto pamiętać, by nie wyciszać telefonu oraz dbać o naładowanie jego baterii. W przeciwnym razie można ominąć SMS, a poprzez to zapomnieć o zrobieniu zdjęcia. Wówczas np. odwiedzi nas policja.

Co grozi za złamanie kwarantanny domowej?

Za złamanie kwarantanny może być nałożony mandat do 5 tysięcy złotych, a nawet kara roku więzienia. 

- Nie chodzi o to, by karać. Chodzi o to, by kwarantanna i dotykające nas wszystkich restrykcje – wdrożone, by ograniczyć - były skuteczne - czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. - Jednocześnie bardzo ważne jest wsparcie dla osób w kwarantannie.