Koronawirus a kontrola drogowa. Jak się zachować? Co może policjant?

i

Autor: KWP Białystok Koronawirus a kontrola drogowa. Jak się zachować? Co może policjant?

Koronawirus a kontrola drogowa. 10 przykazań: Prawnik radzi, czy przyjmować mandat

2020-04-15 7:23

Jak się zachować w trakcie policyjnej kontroli drogowej, by przebiegła ona szybko, sprawnie i - na tyle, jak dalece to możliwe - przyjemnie? Radca prawny z Białegostoku przygotował dekalog, który właśnie taką ma ją uczynić. Dlaczego go stworzył? Co zbędnego lub niepokojącego zauważył w zachowaniu zarówno kierowców, jak i policjantów? Sprawdźcie szczegóły na bialystok.eska.pl!

Koronawirus a kontrola drogowa. Czy jest zgodna z prawem? Co może policjant?

Policyjne kontrole drogowe to jeden z najgorętszych tematów dotyczących pandemii, a wśród kierowców - chyba najgorętszy. Stało się tak oczywiście po ostatnim zaostrzeniu przepisów dotyczących zakazu opuszczania miejsc zamieszkania za wyjątkiem ważnych potrzeb życiowych. Na ulicach zaroiło się od policjantów wspomaganych przez straż miejską i żandarmerię wojskową prowadzących kontrole drogowe. W wybranych rejonach miast pytają kierowców o cel podróży. W przypadku, gdy naruszą oni przepisy, tzn. ich "przejażdżka" nie jest związana z realizacją niezbędnej w życiu potrzeby, mogą zostać ukarani mandatem, a nawet grzywną.

O tym, co może policjant w trakcie kontroli drogowej, za co nas zatrzyma oraz jakie kary przewidziane są dla kierowców łamiących przepisy, pisaliśmy już tutaj: Koronawirus a kontrola drogowa. Co może policjant w trakcie kontroli? Za co nas zatrzyma?. Natomiast jeden z białostockich radców prawnych zauważył, że niektórzy kierowcy próbują wchodzić w polemikę ze stróżami prawa, dyskutując z nimi o kwestiach prawnych i Konstytucji. Jego zdaniem – niepotrzebnie.

Koronawirus a kontrola drogowa okiem prawnika. Przyjmować mandat?

– W ciągu ostatnich 24 godzin obejrzałem kilka filmów nagrywanych przez osoby zatrzymane przez policję w związku z zakazem przemieszczania się - napisał Piotr Dobrowolski, radca prawny z Białegostoku, w mediach społecznościowych. – W większości widać na nich nonsensowne dyskusje, zmierzające nie wiadomo do czego i czemu służące. Jeden przypadek jawił się jako zdecydowana nadgorliwość funkcjonariusza – dodaje prawnik, zwracając uwagę także na zachowanie mundurowych.

KoronawirusRaport: Białystok 14.04
Posłuchaj, czy maseczki chronią przed koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Znasz swoje prawa? Sprawdź, za co policjant może Cię ukarać

Pytanie 1 z 7
Czy policjant może zatrzymać Cię za wyprzedzenie radiowozu?

Koronawirus a kontrola drogowa. 10 przykazań, jak się zachować. Prawnik radzi, czy przyjmować mandat

Co radzi białostocki prawnik, jeśli w trakcie podróży autem trafimy na policyjny patrol? W obliczu kontroli drogowej Piotr Dobrowolski zaleca, by każdy kierowca wziął sobie do serca następujące rady:

  1. Jeśli policjant pyta, skąd i dokąd jedziesz, po prostu mu odpowiedz. Zwięźle, bez zadawania dziesiątek pytań o podstawę prawną takiego pytania, itd.
  2. Prosta, logiczna odpowiedź może być najprostszą drogą do miłego pożegnania i pozwolenia Ci ruszyć w dalszą drogę.
  3. Tak, istnieją daleko idące wątpliwości co do legalności wprowadzonych zakazów. Tak, mówi się o tym, że doszło do przekroczenia delegacji ustawowej (rozporządzenie ustanawia dalej idące zakazy, niż pozwala na to ustawa). Ale...
  4. Policjant nie jest wybitnym znawcą prawa, zasad techniki prawodawczej, a tym bardziej konstytucjonalistą. Policjant musi znać prawo, ale naprawdę oczekiwanie, że będzie z Tobą toczył na ulicy dyskusję o tym, czy zakaz przemieszczania się jest zgodny z Konstytucją, czy nie skończy się po prostu ukaraniem. Takie ma polecenie i je wykonuje. Nie licz na to, ze półgodzinna dyskusja o hierarchii źródeł prawa, czy bezpośrednim stosowaniu Konstytucji go przekona. Prędzej zirytuje. Zostaw te argumenty dla sądu.
  5. Możesz przemieszczać się, jeśli wynika to z Twoich obowiązków służbowych (np. dojeżdżasz do pracy) i w sprawach związanych z zaspokajaniem podstawowych potrzeb życiowych. Jeśli jedziesz na zakupy, do lekarza, żadnego zakazu nie łamiesz. Miej przygotowaną krótką i logiczną argumentację na tę okoliczność. Skąd, dokąd i po co się przemieszczasz.
  6. Policja może ukarać Cię mandatem, którego masz prawo nie przyjąć. Wtedy sprawa trafia do sądu. Może też skierować wniosek do Sanepidu o nałożenie administracyjnej kary pieniężnej. Tutaj powstaje problem w postaci jej natychmiastowej wykonalności. Istnieje obawa szybkiej egzekucji w trybie administracyjnym. Taka kara jest jednak również zaskarżalna i można wnosić o wstrzymanie rygor.
  7. Jeśli policjant zdecyduje się na nałożenie na Ciebie mandatu, a się z nim nie zgadzasz, po prostu odmów przyjęcia. Bez gadania i uzasadniania, bo nie jest to nikomu do niczego potrzebne. Masz takie prawo i nie musisz tłumaczyć dlaczego. W sądzie będziesz mieć okazję wyłożyć swoje racje.
  8. Odmowa przyjęcia mandatu nie sprawi, że dostaniesz jakiś wyrok zaoczny i nie będziesz mieć możliwości wypowiedzenia się. Policjant skieruje sprawę do sądu, a ten wyda wyrok nakazowy.
  9. Możesz w terminie 7 dni wnieść od niego sprzeciw, który nie wymaga żadnego uzasadnienia. Wystarczy, że z jego treści wynika, że nie zgadzasz się z wyrokiem. I wtedy w postępowaniu przed sądem możesz ponosić wszystkie swoje racje.
  10. Najlepiej unikaj takich spotkań i siedź w domu. Zadaj sobie pytanie - czy ważniejsze jest zdrowie Twoje i bliskich, czy potrzeba udowadniania na ulicy, kto ma rację. Takie jest moje zdanie. Możesz mieć naturalnie inne.

Sprawdź też: Jak samemu zrobić maseczkę ochronną na twarz? Instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Koronawirus: Kontrola drogowa okiem prawnika. Co robić? Jak się zachować?

Wpis Dobrowolskiego spotkał się z olbrzymim odzewem internautów, zbierając ponad 11 tys. reakcji, blisko 3,3 tys. komentarzy oraz 9,2 tys. udostępnień. Radca dodał, że o tym, z czego wynikają wątpliwości co do legalności zakazu przemieszczania się, planuje napisać w przyszłości, w osobnym wątku. Zaznaczył też, że jego post nie ma nikogo bronić ani pochwalać, a jego samego irytuje postawa polityków, którzy sami nie przestrzegają wprowadzonych zakazów.

Koronawirus a kontrola drogowa. Czy jest zgodna z prawem i Konstytucją?

Czy kontrola drogowa oraz legitymowanie pieszych są legalne i zgodne z Konstytucją? Podstawą prawną do wprowadzenia w Polsce zakazu wychodzenia z domu jest ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Na jej podstawie wydano rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 roku, a także kolejne, które weszło w życie od początku kwietnia.

Internauci powołują się najczęściej na art. 228 ust. 3 Konstytucji RP mówiący o tym, że "nie ma możliwości ograniczenia poruszania się po terytorium RP bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego". Wniosek ten jest błędny. Eksperci w dziedzinie prawa tłumaczą, że obowiązujące aktualnie ograniczenie poruszania się nie wchodzi wcale w konflikt z zapisami Konstytucji. Jest efektem ustawy z 2008 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych. Zgodnie z tym, sprzeciwianie się i bunt wobec nowych ograniczeń są niesłuszne, podobnie jak powoływanie się w tej sytuacji na zapis w Konstytucji RP.