Legenda Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski. "Franek, łowca bramek" i jego barwna kariera
Tomasz Frankowski urodził się w 1974 roku w Białymstoku. Jako piłkarza występował na pozycji napastnika i słynął ze strzelania bramek. Czterokrotnie był królem strzelców polskiej Ekstraklasy, w której strzelił łącznie 168 goli. Stał się tym samym jednym z najskuteczniejszych graczy rodzimej ligi. Sporą część tych bramek zdobył dla Jagiellonii Białystok, której jest wychowankiem. Jest obecnie drugim najlepszym strzelcem w historii Dumy Podlasia.
Jest również wielokrotnym mistrzem Polski (z Wisłą Kraków) oraz członkiem tzw. Klubu 300, czyli zawodników o największej liczbie występów w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Był także reprezentantem Polski. W narodowych barwach zagrał 22 razy i strzelił 10 goli.
Popularny "Franek" sporą część swojej piłkarskiej piłkarskiej kariery spędził na zagranicznych wojażach, dzięki czemu zasłużył sobie na miano futbolowego obieżyświata. Przez lata grał między innymi we Francji, Hiszpanii, Anglii, ale także w Stanach Zjednoczonych czy Japonii (gdzie trafił na legendarnego trenera Arsene Wengera).
Z piłkarskiego boiska do europarlamentu. Polityczna kariera Frankowskiego
Piłkarskie buty "zawiesił na kołku" w 2013 roku. Ostatnie lata kariery spędził w Jagiellonii. Druga przygody z Żółto-Czerwonymi była zdecydowanie bardziej znacząca. To wtedy strzelił większość swoich goli dla białostockiego klubu oraz przyczynił się do wywalczenia Pucharu Polski.
Po skończeniu kariery, zajmował się między innymi biznesem. Jest właścicielem kilku nieruchomości w stolicy Podlasia. Między innymi kamienicy przy Rynku Kościuszki, w centrum miasta.
W końcu przyszła pora na nową karierę. Tym razem w polityce. Frankowski związał się z Platformą Obywatelską. To z ramienia tej partii dostał się do Parlamentu Europejskiego. Mandat europosła uzyskał w wyborach z 2019 roku. Sztuka ta nie powiodła mu się natomiast w 2024 roku. Nie uzyskał tym samym reelekcji do europarlamentu.
Tomasz Frankowski zostanie wójtem gminy Grabówka?
Zatem co dalej z polityczną karierą Tomasza Frankowskiego? Były futbolista oficjalnie ogłosił swoją kandydaturę na wójta gminy Grabówka.
Gmina powstała 1 stycznia 2025 roku, w wyniku oddzielenia się od gminy Supraśl. To efekt wieloletnich starań części mieszkańców. Gmina jest położona w powiecie białostockim, tuż przy Białymstoku. Datę pierwszych wyborów (15-osobowej rady i wójta) wyznaczono tam na 16 marca bieżącego roku.
W tych z własnego komitetu wystartuje Frankowski. Otrzymał poparcie PO, m.in. szefa MSWiA Tomasz Siemoniaka czy szefa podlaskich struktur partii i posła Krzysztofa Truskolaskiego.
Kontrowersje wokół kandydatury Frankowskiego
"Po walce przychodzi czas spokoju, czas pracy i tego będziemy wymagać od nowo wybranych władz. Moja praca w PE pokazała jak można współpracować z instytucjami europejskimi, a tu w najbliższych latach potrzebny będzie duży zastrzyk finansowy. Nie liczy się boisko na którym grasz, liczy się chęć pracy i pomocy - mówił podczas ogłaszaniu swojego startu w wyborach były europoseł. W niedzielę (9 marca) zaprezentował kandydatów swojego komitetu do rady gminy.
Walka o utworzenie nowej gminy trwała 20 lat. Od 10 lat Frankowski jest mieszkańcem Grabówki. Jednak jego decyzja spotkała się z zaskoczeniem ze strony inicjatorów powołania gminy. Mają oni bowiem swoją kandydatkę na wójta i zarejestrowany komitet wyborczy "Nasza gmina Grabówka".
Przedstawicielką grupy inicjatorów ma być Katarzyna Todorczuk. Określiła ona decyzję PO o wsparciu Frankowskiego mianem "dziwnej". Dodała, że polityk nigdy nie był zaangażowany w tworzenie gminy i nie uczestniczył w podziałowych dążeniach mieszkańców.
ZOBACZ PONIŻEJ: Supraśl w zimowej odsłonie. To uzdrowisko robi furorę!