Kiedy można zjeść poświęcone pokarmy? Znamy stanowisko Kościoła w Polsce

i

Autor: pixabay.com pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Wielkanoc 2024

Kiedy można zjeść poświęcone pokarmy? Znamy stanowisko Kościoła w Polsce

2024-03-31 7:39

Wielkanoc to najważniejsze święta dla chrześcijan. Polacy w Wielką Sobotę tłumnie ruszają do kościołów na święcenia pokarmów, ale czy po powrocie do domów od razu można skosztować świątecznych przysmaków? Czy trzeba czekać z tym do Niedzieli Wielkanocnej? Wyjaśniamy poniżej.

Święta wielkanocne to najważniejszy czas w roku dla katolików. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę, Niedzielę Wielkanocną i Lany Poniedziałek wierni skupiają się na modlitwie i uroczystościach w kościele, ale również porządkują swoje domy na spotkanie z rodziną oraz przygotowują posiłki. Najważniejszą częścią wielkanocnego stołu jest święconka, z którą do swojej parafii udajemy się w Wielką Sobotę. Kiedy jednak możemy zjeść poświęcone pokarmy?

Kiedy można jeść poświęcone pokarmy?

Wielu wiernych zapewne zastanawia się, czy po powrocie do domów od razu można skosztować produkty ze święconki. Okazuje się, że nie. Wielkanocne przysmaki chleb, jajka, baranka, kiełbasę zgodnie z wytycznymi Kościoła można zjeść dopiero w Niedzielę Wielkanocną. Taka jest polska tradycja. Pokarmy poświęcone w Wielką Sobotę należy spożyć podczas śniadania wielkanocnego.

ZOBACZ GALERIĘ: