Wielkanoc 2024: Święta wielkanocne na Podlasiu - tradycje, zwyczaje, ozdoby, dekoracje
Podlasie to region wielu kultur. Obok siebie żyją tutaj wyznawcy katolicyzmu, prawosławia, muzułmanie oraz Żydzi, a także wiele innych mniejszości. Wielokulturowość od wieków kształtowała i wciąż kształtuje nasz region. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w podlaskiej kulturze oraz tradycji. Nic zatem dziwnego, że święta wielkanocne na Podlasiu wyglądały (i często wciąż wyglądają) nieco inaczej niż w innych regionach Polski. Jak obchodziło się tutaj kiedyś Wielkanoc? Ile z dawnych tradycji wciąż jest kultywowanych?
- Gdzie do spowiedzi przed Wielkanocą 2024 w Białymstoku? Godziny otwarcia konfesjonałów w parafiach [LISTA]
- Pogoda na Wielkanoc 2024 na Podlasiu. Czy będzie jeszcze zimno? Dotarliśmy do prognozy na święta wielkanocne w Białymstoku
Na ESKA.PL Białystok zapraszamy Was do krótkiego przeglądu tradycji wielkanocnych na Podlasiu. O niektórych możecie nie mieć pojęcia, a niektóre sami podtrzymujecie z pokolenia na pokolenie.
Wielkanoc 2024: Kiedy są święta wielkanocne katolickie i prawosławne?
Wielkanoc na Podlasiu jest momentem szczególnym. Ze względu na fakt, że żyje tu najwięcej osób prawosławnych w Polsce, wiele rodzin wyznań mieszanych - katolicko-prawosławnych - obchodzi święta wielkanocne na Podlasiu podwójnie. Często bowiem święta katolickie i prawosławne wypadają w innych terminach. Wpływa na to zarówno fakt, że kościół katolicki oraz cerkiew funkcjonują według innych kalendarzy (gregoriańskiego i juliańskiego), jak i fakt, że data Wielkiejnocy co roku jest ruchoma. Czy w tym roku Wielkanoc katolicka i prawosławna wypadają w tym samym, czy w innym terminie?
Zobacz też: Gdzie do spowiedzi przed Wielkanocą 2024 w Białymstoku? Godziny otwarcia konfesjonałów w parafiach [LISTA]
Zgodnie z kalendarzem, katolicy i prawosławni w 2024 roku święta wielkanocne obchodzić będą oddzielnie. Daty, w których wypada Wielkanoc u wyznawców poszczególnych wyznań, są następujące:
- Wielkanoc katolicka: 31 marca-1 kwietnia.
- Wielkanoc prawosławna: 5-6 maja.
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. W prawosławiu zwane jest Paschą (od Pasji), a w katolicyzmie Wielką Niedzielą lub Zmartwychwstaniem Pańskim. Poprzedza je Wielki Tydzień, w którym wierni obchodzą Triduum Paschalne będące wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy, męki Jezusa oraz jego ukrzyżowania.