Kiedy do szkoły? Powrót na specjalnych zasadach w Białymstoku

i

Autor: pixabay Kiedy do szkoły? Powrót na specjalnych zasadach w Białymstoku

Kiedy do szkoły? Powrót na specjalnych zasadach w Białymstoku

2020-05-20 9:01

Kiedy powrót do szkoły? Wielu uczniów i rodziców od tygodni zadawało sobie to pytanie, zastanawiając się, kiedy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej. We wtorek dowiedzieliśmy się, że szkoły pozostają zamknięte do 7 czerwca. Są jednak pewne wyjątki dotyczące edukacji. Miasto Białystok przygotowało także specjalne zasady bezpieczeństwa dla osób, które już niedługo czeka powrót do szkoły. Szczegóły na ESKA.PL Białystok.

Kiedy do szkoły? Powrót do szkół w Białymstoku

- Zespół przy Prezydencie Miasta Białegostoku przygotował procedury bezpieczeństwa obowiązujące w szkołach podstawowych na terenie miasta w okresie pandemii koronawirusa - tłumaczy Kamila Bogacewicz z urzędu miejskiego w Białymstoku. - Od 25 maja w klasach I-III szkół podstawowych mogą być realizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla chętnych uczniów.

ZOBACZ: Kiedy powrót do szkoły 2020 i do kiedy szkoły będą zamknięte? DATA powrotu do szkoły

W Białymstoku opracowana została procedura bezpieczeństwa obowiązująca w szkołach podstawowych. Znajdują się w niej informacje o tym, jak będzie wyglądała praca placówek w nowym reżimie sanitarnym, jakie są obowiązki dyrektora, pracowników i rodziców w tej wyjątkowej sytuacji epidemicznej.

– Od tego tygodnia następuje powolny powrót do stacjonarnego funkcjonowania placówek oświatowych. Od 18 maja wznowiona została w trybie stacjonarnym działalność placówek oświatowo-wychowawczych: Szkolnego Schroniska Młodzieżowego, Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, Młodzieżowego Domu Kultury i Samorządowego Ogniska Baletowego – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!
Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Szkoły w nowym reżimie sanitarnym. Czy to realne? Rozmawiamy z dyrektorką warszawskiej szkoły

Kiedy powrót do szkoły? Niektóre placówki już prowadzą zajęcia

Zgodnie z rządowymi wytycznymi przywrócona została możliwość prowadzenia zajęć specjalistycznych (wczesnego wspomagania rozwoju, rewalidacyjno-wychowawcze, rewalidacyjne). W szkołach prowadzonych przez Miasto Białystok realizacja tych zajęć rozpocznie się w terminach określonych przez dyrektorów. Z danych zebranych przez Departament Edukacji wynika, że na ok. 1,5 tys. uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego 402 zadeklarowało chęć uczestnictwa w zajęciach rewalidacyjnych, zaś na 79 z orzeczeniem o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych ze szkół specjalnych i SOSW – 27.

Czytaj także: Apel o testy dla pracowników żłobków i przedszkoli w Białymstoku

Przywrócono została także możliwość realizowania zajęć praktycznych przez słuchaczy ostatnich semestrów szkół policealnych (zgłosiło się 32 uczniów). Organizowane będą zajęcia praktyczne z nauki jazdy dla uczniów klas III branżowych szkół I stopnia (gdy podstawa programowa przewiduje ich przygotowanie do kierowania pojazdami silnikowymi) (15 chętnych).

Od 25 maja powrót do szkoły czekać może uczniów klas I-III szkół podstawowych. W tym terminie przywrócone zostaną tam zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z możliwością prowadzenia zajęć dydaktycznych. Utrzymany zostaje obowiązek realizowania podstawy programowej. W zależności od sytuacji dyrektor zdecyduje, czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej, czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Z dotychczas zebranych przez Departament Edukacji danych wynika, że na prawie 8 tys. uczniów do szkół planuje przyjść 1364.

Kiedy do szkoły w Białymstoku? Termin, data, zasady

Od 25 maja uczniowie klas VIII będą mogli korzystać ze szkolnych konsultacji ze wszystkich przedmiotów, w szczególności z tych, z których 16-18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty. Spośród ok. 2,3 tys. uczniów prawie połowa (1166) deklaruje uczestnictwo w takich konsultacjach. Zostaną także wprowadzone konsultacje dla absolwentów szkół, którzy przystąpią do matury. Na prawie 3,4 tys. maturzystów chce z tej możliwości skorzystać 1022 uczniów.

Od 1 czerwca pozostali uczniowie będą mogli korzystać z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od potrzeb ucznia, a także warunków szkoły. Dyrektor będzie zobowiązany je zorganizować, biorąc pod uwagę możliwości placówki.

Wszystkie zajęcia i konsultacje będą dobrowolne, prowadzone z zachowaniem zasad sanitarnych. W przypadku osób niepełnoletnich będzie wymagana zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Rodzic będzie musiał wypełnić stosowną do potrzeb deklarację uczęszczania dziecka do szkoły i dostarczyć ją dwa dni robocze przed rozpoczęciem zajęć do godziny 15.00.