Ile zarabia kierowca 2020 – wynagrodzenie na rękę, stawki
Niektórzy twierdzą, że zawód kierowcy z biegiem lat przestanie istnieć. Nowe technologie mają bowiem wprowadzić całkowitą automatyzację w logistyce – systemy, które albo samodzielnie wyznaczają i realizują trasy lub które obsługuje człowiek, wygodnie siedząc w biurze. Takie rozwiązania mają nie tylko usprawnić komunikację międzynarodową, lecz także zmniejszyć liczbę wypadków oraz ich ofiar czy wprowadzić możliwość podróżowania nieustannie, bez limitów, które ograniczają człowieka. Pytanie o to, ile zarabia kierowca, stanie się wówczas zbędne, a o zarobki będzie można wówczas pytać raczej operatorów flot. Póki co jednak wciąż samochody prowadzimy zarówno my, jak i zawodowi kierowcy.
Jesteś dobrym kierowcą? Sprawdź, czy potrafisz prowadzić auto w trudnych warunkach
Dane o zarobkach zebraliśmy na podstawie danych GUS oraz zamieszczonych w popularnych portalach pracowniczych za pierwszy kwartał 2020 roku. Dotyczą średniego wynagrodzenia kierowców netto (na rękę) w Polsce zatrudnionych na umowę o pracę – w poszczególnych regionach mogą się różnić. Ile zarabia kierowca poszczególnych pojazdów? Spróbuj zgadnąć, wybierając jedną z 3 poprawnych odpowiedzi w 13 pytaniach!
Jak zostać zawodowym kierowcą?
Chcesz przekonać się na własnej skórze, ile zarabia kierowca zawodowy? Aby nim zostać, musisz posiadać konkretne uprawnienia. Otwiera to sporo możliwości w wielu branżach, a niektóre oferty są naprawdę atrakcyjne. Jako kierowca zawodowy możesz zarobić netto (na rękę) nawet 6000 zł.
Co zrobić, aby nim zostać? Oto podstawowe warunki, jakie musisz spełnić:
- Posiadać prawo jazdy kat. B,
- Zdobyć uprawnienia pozwalające na prowadzenie większych pojazdów: C, C+E, D itd.
- Przejść odpowiednia, z których każde różnić się może czasem trwania oraz wymaganiami, a także ceną.
- Posiadać ważne badania wymagane na danym stanowisku.
Osoba 18-letnia, która uzyskała uprawnienia kat. C, C+E oraz D, D+E powinna ponadto ukończyć szkolenie i zdać egzamin państwowy z kwalifikacji wstępnej. Wówczas będzie mogła pracować jako kierowca wyłącznie na liniach regularnych (do 50 km), do momentu, w którym osiągnie wiek 21 lat dla kat. C lub 23 lat dla kat. D. W przypadku osób, które spełniły już ten warunek, obowiązkowe jest ukończenie szkolenia oraz zdanie egzaminu państwowego w kwalifikacji przyspieszonej. Po jego pozytywnym zakończeniu każdy otrzymuje świadectwo kwalifikacji zawodowej.
Ile zarabia kierowca zawodowy?
Widełki zarobków w przypadku kierowców zawodowych są naprawdę różne. Według większości danych w Polsce zarabiają oni od 1800 do 6000 zł. To, ile zarabia kierowca zawodowy, zależy od regionu, firmy, w której pracuje, godzin pracy czy doświadczenia (stażu). Szczególnie ruchome są zarobki kierowców taksówek, Bolta czy Ubera, ponieważ w grę wchodzą tutaj nie tylko przepracowane godziny, ale także fakt, czy dany kierowca jest zrzeszony w korporacji, czy działa na własny rachunek.