Dwie grupy nielegalnych imigrantów zatrzymane przez podlaskich pograniczników

i

Autor: POSG Dwie grupy nielegalnych imigrantów zatrzymane przez podlaskich pograniczników

Dwie grupy nielegalnych imigrantów zatrzymane przez podlaskich pograniczników

2021-06-15 8:15

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 11 cudzoziemców za przekroczenie polsko-litewskiej granicy wbrew przepisom. Zatrzymano również trzy osoby, które pomagały w nielegalnym przekroczeniu granicy.

10 czerwca 2021 r. w Augustowie funkcjonariusze Straży Granicznej z miejscowej placówki zatrzymali do kontroli busa Renault Trafic na polskich numerach rejestracyjnych. Oprócz kierowcy - obywatela Ukrainy, samochodem podróżowało siedmiu obywateli Iranu.

Podczas przeprowadzonej kontroli legalności pobytu okazało się, że pasażerowie (mężczyźni w wieku 20-37) nie posiadają dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w Polsce. Cudzoziemcy mieli przy sobie jedynie zaświadczenia o tymczasowym pobycie w ośrodku dla cudzoziemców na Litwie.

Za przekroczenie polsko-litewskiej granicy wbrew przepisom obywatele Iranu zostali zatrzymani. Następnie, po wykonaniu niezbędnych czynności, przekazano ich stronie litewskiej. 33-letniemu kierowcy przedstawiono zarzuty za zorganizowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom.

Mężczyzna dobrowolnie poddał się karze zaproponowanej przez prokuratora Prokuratury Rejonowej w Sejnach w wymiarze 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 2 lata  oraz środka zapobiegawczego w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 5 tys. zł. 

Raport z anteny 14.06, godz.10

W wyniku prowadzonych czynności zatrzymano drugiego z organizatorów - również obywatela Ukrainy, który został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Dzień później na drodze krajowej numer 8 w okolicy miejscowości Milewo Zabielne w zatrzymanym do kontroli samochodzie funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili czworo obywateli Syrii. Cudzoziemcy (36-letnia kobieta z trójką dzieci) nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów. Ustalono, że przyjechali do Polski z Litwy, gdzie przebywali w jednym z tamtejszych ośrodków dla cudzoziemców.

Po wykonaniu niezbędnych czynności cudzoziemcy zostali przekazani służbom litewskim. Kierowca - obywatel Ukrainy usłyszał zarzuty za ułatwienie innym osobom nielegalnego przekroczenia granicy, za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

(PAP, POSG)