Wycie syren może powodować niepokój wśród wielu osób. Zwłaszcza w obliczu wydarzeń mających miejsce za naszą wschodnią granicą. Stres szczególnie może doskwierać przebywającym w Białymstoku uchodźcom z Ukrainy i innych krajów, ale również Polakom.
W czwartek, 19 grudnia dźwięk ten nie jest jednak związany z zagrożeniem. Nie wiąże się także z tradycyjną uroczystością. Tak jak to miało miejsce przy okazji 1 sierpnia i obchodów kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego o tzw. godzinie "W".
Dlaczego wyją syreny w Białymstoku? [19.12.2024, 10:30]
W czwartek (19 grudnia) o godzinie 10:30 na terenie kompleksu wojskowego przy ulicy Kawaleryjskiej zostanie włączana syrena alarmowa. Chodzi jedynie o ćwiczenia. Alarmy będą uruchamiane cyklicznie, aż do godziny 12:00. Wydano w tej sprawie komunikat:
W ramach szkolenia „Dni Zagrożenia Skażeniami” w czwartek (19 grudnia) w godz. 10.30-12.00 będzie uruchamiana syrena alarmowa na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Kawaleryjskiej 70 w Białymstoku
- poinformował komendant 25. Wojskowego Oddziału Gospodarczego.
Syrena alarmowa. Co robić, kiedy wyje?
Kiedy usłyszysz syreny, wejdź do środka i włącz lokalne media, w celu uzyskania szczegółowych informacji. Konkretne wytyczne (tornado, wiatr, grad itp.) dotyczące włączania syren różnią się w zależności od jurysdykcji. Stąd też zawsze warto sprawdzić informacje w swojej lokalnej społeczności. W ten sposób najskuteczniej dowiemy się większej liczby szczegółów.
Ile trwa wycie syreny alarmowej?
Najbardziej znanym sygnałem syren alarmowych jest dźwięk ciągły, trwający trzy minuty. Ten alarm dotyczy klęsk żywiołowych lub zagrożeń środowiska. Innym sygnałem wytwarzanym przez syreny alarmowe jest "alarm powietrzny". W tym przypadku jest to dźwięk z wyraźną modulacją. Trwa on również trzy minuty.
ZOBACZ PONIŻEJ: Białystok z lotu ptaka. Mamy unikalne zdjęcia lotnicze nawet sprzed 100 lat!
Polecany artykuł: