Spis treści
- Czy dzieci wrócą do szkoły po wakacjach 2020?
- Czy 1 września dzieci wrócą do szkół w Białymstoku?
- Rok szkolny 2020/2021: Jak będą wyglądały lekcje?
- Czy uczniowie w szkołach będą musieli nosić maseczki?
- Rok szkolny 2020/2021 – 3 warianty kształcenia
- Powrót do szkoły od 1 września 2020. Kiedy szkoła może zostać zamknięta?
Czy dzieci wrócą do szkoły po wakacjach 2020?
Minister edukacji Dariusz Piontkowski kilkukrotnie zapewniał, że od 1 września dzieci mają wrócić do szkół. Pomimo tego ministerstwo oddało decyzyjność w tej sprawie dyrektorom szkół, którzy mają podejmować decyzje o tym, czy dana placówka jest przystosowana do prowadzenia zajęć lekcyjnych w normalnym trybie.
Nad tym, jak będzie wyglądał powrót do szkoły po wakacjach, zastanawiali się zarówno uczniowie, jak i ich rodzice. Czy dzieci w nowym roku szkolnym będą się uczyć stacjonarnie? A może będą miały naukę online? Jak będą wyglądały zajęcia w klasach, przerwy na korytarzach czy zasady bezpieczeństwa?
O przyjętych w tych i innych kwestiach rozwiązaniach dotyczących powrotu do szkoły po wakacjach 2020 mówił Dariusz Piontkowski w trakcie wtorkowej konferencji prasowej. Podstawowym modelem kształcenia od 1 września ma być nauka stacjonarna w szkołach.
Czytaj więcej: Nowy rok szkolny 2020/21 - lekcje i przerwy będą krótsze? Tak wyglądać mają zajęcia!
Czy 1 września dzieci wrócą do szkół w Białymstoku?
24 sierpnia minister edukacji odwiedził 2 szkoły w województwie podlaskim. To II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku oraz Szkołę Podstawową im. Jana III Sobieskiego w Płonce Kościelnej (gmina Łapy). Rozmawiał tam z dyrektorami o przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego oraz bezpiecznym powrocie dzieci do szkół.
Kiedy do szkoły? Powrót na specjalnych zasadach w Białymstoku
– W obu szkołach przygotowany jest już regulamin funkcjonowania szkoły. Dyrektorzy cieszyli się, że opracowane przez rząd wytyczne pozwolą im dostosować je do lokalnych warunków – podkreślił minister edukacji. - Widać, że dyrektorzy spokojnie, systemowo przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego. Szkoły czekają już na przyjście dzieci – dodał.
Minister Dariusz Piontkowski przypomniał, że noszenie maseczek w szkołach nie będzie obowiązkowe, ale jeżeli dyrektor danej szkoły uzna, że jest to potrzebne, może zdecydować o zasłaniania twarzy w częściach wspólnych w szkole, np. na korytarzach.
Rok szkolny 2020/2021: Jak będą wyglądały lekcje?
Jak informuje MEN, w miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy szkoły i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły i ograniczy gromadzenie się uczniów. Chodzi o np. różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły, różne godziny przerw lub zajęć na boisku. Wskazane też jest unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
Po powrocie do szkoły po wakacjach obowiązują też ogólne zasady higieny:
- częste mycie rąk,
- ochrona podczas kichania i kaszlu,
- unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
Czy uczniowie w szkołach będą musieli nosić maseczki?
Sanepid nie narzuca takiego obowiązku. Jak czytamy na stronie MEN, Maseczki powinny być stosowane tylko w przypadku niemożności zachowania dystansu np. w czasie przerw w miejscach wspólnie użytkowanych, o ile nie jest zachowane zróżnicowanie czasowe w prowadzeniu zajęć.
Rok szkolny 2020/2021 – 3 warianty kształcenia
Ministerstwo Edukacji oraz sanepid dopuszczają 3 warianty funkcjonowania szkół i placówek w okresie pandemii w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie:
- Wariant A – tradycyjna forma kształcenia zgodnie z obowiązującymi wytycznymi GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych. Jeśli pojawi się zagrożenie epidemiologiczne, dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.
- Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa), która upoważnia dyrektora do zawieszenia zajęć grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce.
- Wariant C – kształcenie zdalne na określony czas i wprowadzenie w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Powrót do szkoły od 1 września 2020. Kiedy szkoła może zostać zamknięta?
Zajęcia stacjonarne mogą zostać odwołane i kontynuowane wyłącznie w formie nauczania zdalnego, jeśli na terenie szkoły:
- wystąpi przypadek (lub przypadki) zakażenia SARS-CoV-2 albo zachorowania na COVID-19 wśród uczniów lub pracowników szkoły,
- lokalna sytuacja epidemiologiczną na danym obszarze (liczba osób zakażonych, dynamika wzrostu) z uwzględnieniem przypadków związanych z transmisją poziomą oraz ogniskami instytucjonalnymi i ich charakterem.
W przypadku, gdy przyczyną zawieszenia zajęć będzie sytuacja epidemiologiczna w powiecie, a nie zdarzenia związane z funkcjonowaniem szkoły, decyzję o nauczaniu na odległość może podjąć nie dyrektor, lecz zespół zarządzania kryzysowego odpowiedniego szczebla.