Przebudowa Plant rozpoczęła się w lutym 2024 roku. To kompleksowy projekt mający na celu przywrócenie historycznego charakteru tego zabytkowego terenu zielonego w centrum Białegostoku. W ramach inwestycji przebudowana zostanie także granicząca z parkiem ulica Akademicka.

Przebudowa Parku Planty. Kluczowe elementy rewitalizacji
Rewaloryzacja Plant, jak określają ją przedstawiciele miasta, odbywa się etapami. Na przemiennie zamykane i otwierane są fragmenty parku, tak by odwiedzający mogli z niego chociaż częściowo korzystać. Cała przebudowa obejmuje kilka elementów. Te najważniejsze to:
- Bulwary Kościałkowskiego: wymiana nawierzchni, nowe nasadzenia, oświetlenie i ławki.
- Aleje parkowe: zostaną odtworzone z wykorzystaniem granitowej nawierzchni oraz materiału typu HanseGrande.
- Ogród Różany (Różanka): nasadzenia około 3 tysięcy róż, montaż systemu nawodnienia oraz rekonstrukcja drewnianych trejaży na podstawie historycznych zdjęć.
- Zieleń: nowe nasadzenia roślin, rekultywacja trawników oraz wymiana niektórych drzew.
- Infrastruktura: wymiana oświetlenia, budowa kanalizacji deszczowej, sanitarnej, wodociągowej oraz instalacji energetycznej.
Co obecnie dzieje się w Parku Planty?
Do tej pory zakończono prace w części parku od strony ulicy Legionowej. Prace na Bulwarach Kościałkowskiego trwają obecnie wzdłuż ulicy Akademickiej. Zamknięta dotąd przestrzeń do połowy drogi jest już niemal wykończona.
Wcześniej, już w ubiegłym roku zakończyć miała się rewitalizacja Różanki. Natomiast wystąpiły tam opóźnienia spowodowane koniecznością wykonania dodatkowych prac. Przewiduje się, że ta część parku (od strony ul. Mickiewicza) dostępna będzie dla mieszkańców jeszcze wiosną 2025 roku.
Z kolei w centralnej części parku kompletnie przebudowywany jest plac zabaw. Zamontowano tam już nowe urządzenia i atrakcje. Nieopodal placu zabaw, trwają również prace na nową tężnią solankową.
Najbardziej spektakularne prace mają jednak miejsce na Alei Zakochanych. Tam dotychczasowy teren zrównano niemal z ziemią.
Kontrowersje wokół wycinki 100-letnich tuj
Jednym z najbardziej dyskutowanych aspektów rewitalizacji była decyzja o wycince żywotników zachodnich, czyli 100-letnich tuj. Drzewa rosły wzdłuż Alei Zakochanych. Społecznicy i część mieszkańców postulowała o uznanie tych za pomniki przyrody. Pomimo sprzeciwu, Rada Miasta odrzuciła wniosek i wiekowe tuje zostały usunięte.
Miasto argumentowało wycinkę, złym stanem zdrowotnym drzew i koniecznością ich usunięcia w celu realizacji projektu zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi.
Kiedy koniec rewaloryzacji białostockich Plant?
Rewitalizacja Parku Planty to obecnie jedna z najbardziej znaczących inwestycji w Białymstoku. Całkowity koszt przedsięwzięcia to około 46 milionów złotych. Zakończenie prac pierwotnie planowane było na początek 2026 roku.