Spis treści
- Renta alkoholowa. Co to za świadczenie?
- Renta alkoholowa. Kto może otrzymać świadczenie?
- Ile wynosi renta alkoholowa?
Renta alkoholowa. Co to za świadczenie?
Uzyskać finansowe wsparcie od instytucji państwowych można z różnych powodów. Zazwyczaj jest nim niezdolność do wykonywania pracy. Jednym z świadczeń, które budzi kontrowersje jest tzw. renta alkoholowa. Wie o niej mało Polaków.
Jest to potoczna nazwa świadczenia przyznawanego osobom, które utraciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu "naruszenia sprawności organizmu". Jednym z powodów przyznawania świadczenia jest choroba alkoholowa i to właśnie stąd wzięła się kontrowersyjna nazwa tego dodatku.
Renta alkoholowa. Kto może otrzymać świadczenie?
Warto zauważyć, że nie każdy przypadek choroby alkoholowej daje możliwość starania się o rentę alkoholową. Jak wyjaśnił serwis poradnikzdrowie.pl, może być ona wypłacana osobom niezdolnym do pracy z powodu schorzeń powstałych w wyniku nadużywania używki.
Do schorzeń tych należą między innymi zespół Ortella (nazywany inaczej obłędem alkoholowym) czy zapalenie trzustki. Wsparcie otrzymuje się dopiero po spełnieniu kilku wymogów.
O przyznaniu świadczenia decyduje orzecznik lub komisja lekarska. Choroba alkoholowa musi uniemożliwiać pracę zarobkową. Ważnym warunkiem jest również odpowiedni staż ubezpieczeniowy. Renta jest przyznawana natomiast na czas określony lub nieokreślony.
Ile wynosi renta alkoholowa?
Wysokość renty alkoholowej zależy od stopnia niezdolności do wykonywania pracy. Ten określa lekarz w stosownym orzeczeniu.
W przypadku całkowitej niezdolności do pracy świadczenie wynosi 1588,44 zł miesięcznie. Z kolei przy częściowej niezdolności do pracy dodatek wynosi 1191,33 zł. Tak jak inne świadczenia ZUS, renta alkoholowa również podlega regularnej waloryzacji.