Kto może pracować w służbie celnej?
Jak poinformował nas rzecznik prasowy podlaskich celników Radosław Hancewicz, osoby ubiegające się o przyjęcie do służby powinny spełniać podstawowe kryteria tj. posiadać:
- obywatelstwo polskie,
- odpowiedni do zajmowanego stanowiska stan zdrowia,
- co najmniej średnie wykształcenie,
- niekaralność za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- możliwość korzystania z pełni praw publicznych
- nieposzlakowaną opinię.
W jednostkach organizacyjnych służby celnej może być zatrudniona albo pełnić służbę osoba, która nie pełniła służby zawodowej ani nie pracowała w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów, ani nie była ich współpracownikiem. Od kandydatów urodzonych przed 1 sierpnia 1972 r. wymagane jest złożenie oświadczenia dot. pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa albo współpracy z tymi organami.
Nabór do Służby Celno-Skarbowej. Jak przebiega?
Postępowanie kwalifikacyjne do Służby Celno-Skarbowej składa się z kilku etapów. W jego skład wchodzą:
- weryfikacja formalna złożonych dokumentów,
- test wiedzy obejmujący swoim zakresem organizację i funkcjonowanie administracji publicznej, w tym KAS, członkostwa RP w UE oraz aktualnych zagadnień politycznych i społeczno-gospodarczych,
- test sprawności fizycznej,
- test psychologiczny, podczas którego sprawdzane są predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata do pełnienia służby.
Kolejnym etapem postępowania jest rozmowa kwalifikacyjna, a także sprawdzenie w ewidencjach i innych rejestrach prawdziwości danych zawartych w składanym kwestionariuszu osobowym oraz postępowanie sprawdzające określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
Co musi umieć funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej?
Zakres zadań na stanowiskach, na które prowadzony jest nabór do Oddziałów Celnych, obejmuje m.in.
- obsługę zgłoszeń celnych,
- kontrolę celną podróżnych, towarów i środków przewozowych,
- obsługę urządzeń RTG do prześwietlania bagażu,
- wszczynanie postępowań o przestępstwa i wykroczenia skarbowe.
Do głównych obowiązków funkcjonariusza zatrudnionego w Dziale Dochodzeniowo-Śledczym należeć będzie m.in. prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe, a także rozpoznawanie, wykrywanie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń związanych w szczególności z walką z przestępczością podatkową, narkotykową, hazardową.
Jak zostać celnikiem? [NABÓR, DOKUMENTY]
- Osoby zainteresowane pełnieniem służby w umundurowanej formacji, jaką jest Służba Celno-Skarbowa funkcjonująca w ramach Krajowej Administracji Skarbowej, zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dot. prowadzonego naboru - informuje Radosław Hancewicz z podlaskiej KAS.
Dokumenty można znaleźć pod tym adresem: Oferty pracy i służby w KAS.
Obecnie w podlaskiej KAS pełni służbę 1019 funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.