Betlejemskie Światło Pokoju 2022
Betlejemskie Światło Pokoju już po raz 32. trafiło do woj. podlaskiego. 12 grudnia polscy harcerze odebrali lampion od słowackich skautów. Później powędrowało do hufców w całym kraju. W niedzielę 18 grudnia betlejemskie ognisko zapłonęło przed katedrą w Białymstoku.
„Tegoroczny Adwent i nadchodzące święta Bożego Narodzenia jak nigdy wcześniej przeżywamy pełni obaw o przyszłość. To nie tak miało być!” – powiedział metropolita białostocki abp Józef Guzdek podczas niedzielnej eucharystii, nawiązując do wojny na Ukrainie, i związanym z nią niepokoju o bezpieczeństwo w naszej Ojczyźnie.
„Światło dla Ciebie”
„Potrzebne jest światło dla małżeństw, zwłaszcza tam, gdzie przygasło lub całkowicie straciło blask światło miłości. Światło dla rodzin, gdzie waśnie i spory osłabiły blask życia wspólnotowego, zwyczajną życzliwość i świadczoną pomoc. Światło nadziei i wsparcia dla ludzi chorych i cierpiących. Światło dla osób samotnych, szczególnie opłakujących stratę najbliższych w mijającym roku. Światło dla mieszkańców Ukrainy spowitej w mroku wojny, cierpienia i śmierci” – wskazywał metropolita, dodając, że tego światła, które bije od Narodzonego Jezusa wystarczy dla wszystkich ludzi dobrej woli.
Metropolita poświęcił opłatki, którymi podzielili się wszyscy zebrani, a harcerze przekazali specjalne lampiony z betlejemskim światełkiem władzom miasta, województwa, przedstawicielom administracji rządowej, ministerstwu edukacji. Białostoczanie odpalone z ogniska światełka zanieśli do swoich domów.
Betlejemskie Światło Pokoju
W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów obiega świat. Został przekazany po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii. Polscy harcerze od 1991 r. przejmują ogień od skautów słowackich i podają na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Szwecji.