Białystok dawniej i dziś

Bazar Kawaleryjska. Tu w 5 minut przeniesiesz się do PRL-u! Co można kupić na targowisku? [ZDJĘCIA]

2024-07-02 17:39

Bazar przy ulicy Kawaleryjskiej w Białymstoku swego czasu był największym i najlepiej prosperującym targowiskiem w tej części Polski. Lata świetności ma już dawno za sobą, ale duch dawnych czasów jest tu wciąż wszechobecny. Zobacz jak wygląda dzisiaj miejskie targowisko. Jeśli nie byłeś tam od lat, będziesz zaskoczony!

Bazar Kawaleryjska. Historia świetności największego targowiska w regionie

Bazar Kawaleryjska powstał w latach 90. i to właśnie pod koniec XX wieku przeżywał swoje lata świetności. Mówi się, że dzienny utarg targowiska sięgał kilku milionów dolarów.

Na handel przyjeżdżali tam goście zza wschodniej granicy, z Białorusi i Litwy. Wtedy było to największe targowisko w regionie, a możliwe że nawet i w Polsce. Najlepiej sprzedawała się odzież. Świetnie prosperowały także kantory. Rynek przyczynił się do rozwoju całego miasta. Zarobiony tam kapitał pomógł rozwinąć kilka osiedli, głównie tych ościennych.

Wraz z biegiem czasu powoli potęga "Kawaleryjskiej" zaczęła słabnąć. W mieście powstały nowe targowiska. Zmieniający się ustrój i przepisy negatywnie wpływały na handel ze wschodnimi sąsiadami. Nie wspominając o pojawieniu się nowoczesnych galerii handlowych.

Bazar Kawaleryjska. Białostocki wehikuł czasu do lat 90.

Bazar przetrwał jednak do dziś. Co więcej, można mieć wrażenie, że od 30 lat w niemal niezmienionej formie. Czas tam zatrzymał się jakby w latach 90. Na powierzchni ponad 9 ha wciąż znajduje się ponad 500 punktów sprzedaży (chociaż wiele zamkniętych). Kiedyś było ich co prawda ponad 2 razy więcej, ale Kawaleryjska wciąż może pochwalić się mianem "największego kompleksu handlowego na terenie północno-wschodniej części Polski".

Tytuł ten nie rozwiąże jednak problemów targowiska. Bazar jest czynny codziennie w godzinach 6:00-16:00. W dni powszednie jest tam niemal pusto, biznes ożywa nieco dopiero w weekendy. Wśród sprzedawców, jak i lokalnych polityków od lat pojawiają się głosy, że "Kawaleryjska umiera".

W powietrzu czuć tu rzeczywiście dosyć grobową atmosferę frustracji. Już od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej pojawiały się różne pomysły na przywrócenie świetności bazaru. W planach był chociażby generalny remont i przebudowa miejskiego targowiska. Miasto modernizację rozpoczęło w 2022 r., ale w praktyce nie zmieniło się niemal nic.

Bazarek przy rondzie Wiatraczna jest jak Tajwan. Klienci chodzą środkiem jezdni