264 uchodźców z Ukrainy znalazło dotąd pracę w Białymstoku i powiecie białostockim

i

Autor: pixabay.com 264 uchodźców z Ukrainy znalazło dotąd pracę w Białymstoku i powiecie białostockim

264 uchodźców z Ukrainy znalazło dotąd pracę w Białymstoku i powiecie białostockim

2022-03-30 15:01

264 uchodźców z Ukrainy znalazło dotąd pracę w Białymstoku i powiecie białostockim, korzystając z ofert, które zgłosili pracodawcy do Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku – poinformowała w środę rzeczniczka tego urzędu Jolanta Tulkis.

Oceniła, że to sporo. W urzędzie są kolejne 102 oferty pracy od podmiotów, które deklarują wprost, że przyjmą do pracy uchodźców z Ukrainy, co – jak zaznacza Tulkis – nie wyklucza nikogo, bo oferty te są dla wszystkich zainteresowanych szukających zatrudnienia.

"Wszyscy są traktowani równo. Nikt nie jest wykluczony" – zaznaczyła.

264 Ukraińców znalazło pracę w Białymstoku i okolicach

Pracę znalazło 264 Ukraińców. Do PUP w Białymstoku wpłynęły stosowne powiadomienia od pracodawców, którzy informują, że zatrudnili uchodźców bez dodatkowych zezwoleń, na co pozwala specustawa. Na złożenie takiego powiadomienia (drogą elektroniczną) mają 14 dni od zatrudnienia. PUP w Białymstoku obejmuje swoim terenem działania miasto Białystok i powiat białostocki, który jest największym obszarowo powiatem ziemskim w Polsce.

Uchodźcy znaleźli jak dotąd głównie zatrudnienie w branży usługowej (kosmetyczki, szwaczki, fryzjerzy), w branży gastronomicznej, hotelarskiej, budownictwie, pracę znaleźli też architekci. Uchodźcy znaleźli też pracę przy sprzątaniu, przy pracach w gospodarstwie, jako pracownicy produkcji. Nie było jeszcze zatrudnień w branży medycznej, choć szpitale ogłaszają, że przyjmą pracowników z Ukrainy, ale tłumaczyły jednocześnie, że były różne kłopoty.

Ukraińcy nie chcą być jedynie na socjalu

"Ukraińcy nie są u nas na jakiś specjalnych warunkach. Pracodawcy też nie dostają specjalnych programów pomocy z tytułu zatrudnienia uchodźców. Oni są tak samo traktowani jak Polacy, czyli dla nich ten dostęp do rynku pracy, do naszych świadczeń jest otwarty, reguluje to specustawa" – powiedziała Jolanta Tulkis.

Podkreśliła, że widać, że uchodźcy są zainteresowani pracą i chcą pracować. "Oni nie chcą być na tzw. socjalu. Nie są roszczeniowi, nie wyciągają ręki" – oceniła Tulkis. Zaznaczyła, że potrzebują wsparcia w zorientowaniu się w procedurach w urzędach, bo nie znają polskiej administracji.

Jak wygląda pomoc na granicy? (Medyka)

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Czy dostałbyś się do wojska? Sprawdź się w naszym QUIZIE!

Pytanie 1 z 9
Czy w Polsce istnieje obowiązkowy pobór do wojska?