Spis treści
Nowa aleja w Białymstoku
W centrum Białegostoku pojawi się nowa aleja. Jej pełna nazwa to "Aleja 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego". Nazwa ta ma symboliczny wymiar i będzie stanowić ważny element dla prawosławnej społeczności Białegostoku i całego woj. podlaskiego.
W uzasadnieniu nadania nowej nazwy wymieniono kilka argumentów dla tej decyzji:
- Uhonorowanie Dziedzictwa Religijnego
- Upamiętnienie Historycznego Wydarzenia
- Promocja Dialogu i Zrozumienia Międzyreligijnego
- Znaczenie dla Społeczności Prawosławnej
- Edukacja Społeczna
Jest to uhonorowanie kluczowego momentu w historii polskiego prawosławia. Cerkiew uzyskała wtedy pełną samodzielność i niezależność od zagranicznych struktur. Miało to znaczenie nie tylko religijne, ale również polityczne i społeczne. Przyczyniło się bowiem do umacniania suwerenności odrodzonej Polski.
Nadanie nazwy 'Aleja 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego' ma więc głęboki sens, zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesnym, oddając hołd ważnemu wydarzeniu, wspierając dialog międzykulturowy i promując wiedzę o wielokulturowym dziedzictwie zarówno Białegostoku jak i Polski" - podkreślono.
Aleja powstanie przy ul. Kalinowskiego. Będzie zmierzać w kierunku Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Nowy skwer w Białymstoku
Tytuł 10. Pułku Ułanów Litewskich był już wcześniej honorowany w przestrzeni Białegostoku. Jednostka wojskowa była kiedyś patronem ronda zlokalizowanego na skrzyżowaniu ulic: Ciołkowskiego, Wiadukt, Kawaleryjskiej oraz Filipowicza - prowadzącej do Juchnowca Kościelnego. Rondo zostało jednak zlikwidowane, a po przebudowaniu skrzyżowania nazwa zniknęła z miasta. Obecnie planowane jest jej przywrócenie w formie skweru.
10. Pułk Ułanów Litewskich ma szczególne znaczenie dla naszego regionu. Oddział zasłużył się także w dziejach całego kraju, a jego historia jest powszechnie znana. Pierwsze wzmianki o pułku pochodzą w okresu Powstania Listopadowego. Jego dokonania rozsławił Wincenty Pol - polski poeta i jednocześnie ułan pułku. Oddział brał także udział w wyzwalaniu wschodnich terenów Polski w latach 1919-22, a następnie aż do II wojny światowej stacjonował w Białymstoku.
Nadanie nazwy '10. Pułku Ułanów Litewskich' jest uzasadnione ze względu na podkreślenie historycznego znaczenia pułku, budowanie tożsamości lokalnej oraz pełnienie funkcji edukacyjnej czyniąc skwer istotnym elementem dziedzictwa narodowego" - napisano w uzasadnieniu decyzji.
"Skwer 10. Pułk Ułanów Litewskich" będzie znajdował się na trawniku w pobliżu dawnego ronda, a dzisiejszego skrzyżowania. Miejsce to jest symboliczne, ponieważ ułani pułku stacjonowali i zamieszkiwali do 1939 roku w koszarach przy ulicy Kawaleryjskiej.
Nowa ulica w Białymstoku
Natomiast nowa ulica w Białymstoku pojawi się na osiedlu Bagnówka. Będzie miała nazwę "Ulica Kwiat Lotosu". To droga wewnętrzna, położona na prywatnej działce.
Nadanie nazwy podyktowane jest koniecznością ustalenia numerów porządkowych nowo powstającym budynkom w tym rejonie. Właściciele nieruchomości wyrazili zgodę na nadanie nazwy ulicy i zaproponowali nazwę" - wyjaśniono w uchwale.
Ulica Kwiat Lotosu będzie położona równolegle do ulicy Węgorzewskiej i nieopodal ulicy Dziemiana.
ZOBACZ PONIŻEJ: Ogród Różany w Parku Planty na wykończeniu. Tu w Białymstoku niedługo zrobisz piękną sesję zdjęciową